Grzybowo



Rezerwat proponuje zajęcia bez względu na podział wiekowy (poza inicjacją wojownika). Każdy z programów stanowi wyjątkową podróż w przeszłość. W czasie zajęć wykorzystywane są metody aktywizujące, pozwalające uczestnikom w atrakcyjny sposób przybliżyć odległe czasy naszych przodków.
 
Zajęcia prosimy zamawiać:

 

 
 
 
Zajęcia całoroczne 
 
Jak grody budowano  zajęcia warsztatowe polegające na wykonaniu makiety piastowskiego grodu. Uczestnicy zajęć zostają podzieleni na niewielkie grupy (drużyny) i po wcześniejszym zapoznaniu się z budową i funkcjonowaniem grodu, samodzielnie wykonują makietę. Makieta wykonywana jest na wcześniej przygotowanych podkładkach, materiał z których "budowany" jest gród to glina, patyczki, kamyki. Z takich samych materiałów, tylko w większej skali, budowane były piastowskie grody. Uczestnicy zajęć mogą wykonane makiety zabrać ze sobą.
 
Warsztat rekonstrukcyjny/max. 30 osób/czas trwania 45-60 min.
 
 
U garncarza w zagrodzie  zajęcia warsztatowe w czasie, których uczestnicy zapoznają się z zabytkowymi naczyniami i przedmiotami glinianymi oraz technikami garncarskimi i sposobami ozdabiania wyrobów garncarskich. Po krótkim wprowadzeniu i pokazaniu zabytkowych naczyń oraz ich fragmentów uczestnicy otrzymują przygotowaną wcześniej glinę artystyczną. Prowadzący krok po kroku tłumaczy proces oraz kolejność wykonywania poszczególnych fragmentów stylizowanego naczynia wczesnośredniowiecznego. Po wykonaniu własnego naczynia następuje jego zdobienie według wzorów z naczyń ze znalezisk archeologicznych. Uczestnicy zabierają wykonane przez siebie naczynie. Naczynia nie są wypalane.
 
Warsztat/max. 30 osób/czas trwania 45-60 min. 
 
 
Igłą i rzemieniem  zajęcia warsztatowe, na których każdy z uczestników z przygotowanych wcześniej materiałów (skóra, filc, rzemienie), samodzielnie wykonuje kolorowe ozdoby na szyję bądź rękę. Starsi uczestnicy warsztatów zamiast ozdób stylizowanych na biżuterię wczesnośredniowieczną mogą wykonać niewielką sakiewkę ze skóry lub filcu oraz wybić monetę.
 
Warsztat/max. 30 osób/czas trwania 45-60 min. 
 
 
 
Magiczne opowieści - teatrzyk Kamishibai – zajęcia warsztatowe dla najmłodszych. Prowadzący za pomocą teatrzyku i z wykorzystaniem techniki czytania Kamishibai przedstawia dzieciom wiersze i bajki polskich autorów. Następnie odbywają się warsztaty podczas, których dzieci wykonują podobizny zwierząt występujących we wcześniej zaprezentowanych wierszach.

Warsztat/max. 30 osób/czas 60 min.

 
 
Oręż wojownika – lekcja wykładowa lub warsztatowa (do wyboru).
Lekcja wykładowa prowadzona przez wczesnośredniowiecznego wojownika, który zapozna uczestników z technikami walki i uzbrojeniem.
Lekcja warsztatowa, w której uczestnicy wykonują miecz piankowy.

Lekcja/Warsztat/max. 15 osób/czas 60 min.

 

 
 
 
 
Zajęcia od kwietnia do września 
 
Mój pierwszy wykop – zajęcia terenowe pozwalające poznać pracę archeologa. Uczestnicy po zapoznaniu się z metodami i technikami pracy archeologa, sami przy użyciu szpachelek i pędzelków w przygotowanym wykopie, odkrywają ukryte przedmioty takie jak: kości, kopie zabytków i oryginalne fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej. Poza pracą terenową, poznają również dalszy etap prac archeologicznych wypełniając przygotowaną "kartę zabytku". Opisują w niej wybrany przez siebie przedmiot, wcześniej znaleziony w wykopie. Każdy z uczestników zabiera "kartę zabytków" ze sobą.
 
Zajęcia terenowe/max. 15 osób/czas trwania 45-60 min. (w zależności od warunków atmosferycznych). 
 
 

Inicjacja wojownika - gry i zabawy małych Słowian – zajęcia odbywające się na świeżym powietrzu. Uczestnicy mają do pokonania tor przeszkód. Prowadzący dokładnie omawia technikę oraz sposób jego pokonania, dodatkowo trzeba wykazać się umiejętnością w rzucaniu włócznią. Po ukończonym torze na uczestników czekają inne zajęcia sportowe inspirowane zabawami dawnymi.

Zajęcia terenowe/max. 30 osób/czas 45-60 min. (zależne od warunków atmosferycznych).

 
Gry terenowe dla poszukiwaczy przygód - gry terenowe: „Poszukiwacze Skarbu Grzybowskiego Grodu” lub „Wędrówka z Historią” (do wyboru). Uczestnicy dzieleni są na mniejsze grupy (drużyny). Prowadzący omawia zasady. Każdy z uczestników otrzymuje kartę gry, w której zawarte są zadania i podpowiedzi potrzebne do dalszej wędrówki i ukończenia
 
Gra terenowa/max. 30 osób/czas 45 min (zależne od warunków atmosferycznych).
 
 
Grzybowski strzał w dziesiątkę – poznanie technik strzeleckich oraz zastosowanie ich w praktyce.
 
Zajęcia terenowe/max. 15 osób/czas trwania 45 min. (w zależności od warunków atmosferycznych).  
 
 
 
 
Zajęcia okolicznościowe
 
 
Tradycje świąteczne wiosenno-zimowe – zajęcia podczas, których uczestnicy zapoznają się ze zwyczajami nadchodzących Świąt (krótka prezentacja). Następnie uczestnicy wykonują jedną z proponowanych ozdób:
- malowanie i dekorowanie ozdób świątecznych wykonanych z drewna
- stroik świąteczny (gaik z kwiatami z bibuły/wianek bożonarodzeniowy)
- ozdoba (kurczak, pisanka, bombka, kukiełka Marzanny)
 
Zajęcia warsztatowe/max. 30 osób/czas  60 min
 
      
 
 
 

Informujemy, że podczas zajęć edukacyjnych mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby MPPL (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronach internetowych MPPL, social mediach  na fanpage’ach Muzeum). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać: wizerunki osób biorących udział w zajęciach edukacyjnych oraz prac wykonanych w czasie zajęć. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez MPPL ze zdjęć, o których mowa powyżej.

 

      






treść została wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/strona,.html