Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy



 

               Rycina, ruiny palatium na Ostrowie Lednickim

1969
Powołanie do życia Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego pierwszym dy­rektorem zostaje historyk sztuki Jerzy Łomnicki, badacz i propagator Ostrowa Lednickiego. Zadaniem Muzeum jest ochrona substancji zabytkowej Ostrowa Lednickiego i jego oto­czenia, prowadzenie badań archeologicznych i udostępnianie zabytków Ostrowa Led­nickiego szerokiej publiczności, co staje się możliwe z chwilą uruchomienia przeprawy promowej na wyspę.
 
1974
Muzeum otrzymuje nowy statut i nową nazwę – Muzeum Pierwszych Piastów na Led­nicy. Nieopodal szosy Poznań–Gniezno rozpoczyna się budowa Wielkopolskiego Par­ku Etnograficznego w Dziekanowicach, który w latach dziewięćdziesiątych stanie się jednym z największych skansenów w Polsce.
 
1978
Budowa na Ostrowie Lednickim stalowego zadaszenia w celu ochrony palatium i kaplicy pałacowej przed niszczącymi budowle opadami

 

zadaszenie ruin palatium do 1978 roku

  

zadaszenie ruin palatium od 1978 do 2008 roku

 
                                     Zadaszenie do 1978 r.                                                                                                                            Zadaszenie od 1978 do 2008 r.
       
 
                                                                                                                                                               
1981   
Dyrektorem Muzeum zostaje historyk mgr Andrzej Kaszubkiewicz.
Uroczyste otwarcie dla zwiedzających pierwszych obiektów na terenie Wiel­kopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Symbolicznie przecina sier­pem słomianą „wstęgę” etnograf prof. Józef Burszta.
Założenie przy Muzeum Interdyscyplinarnego Zespołu do badań Ostrowa Lednickiego i jego zaplecza.
 
1982
Badania umocnień grodu lednickiego.

Dyrektor Muzeum z dwoma archeologami podczas badań na Ostrowie Lednickim

 

1984
Muzeum wzbogaca się o Rezerwat Archeologiczny Gród Piastowski w Gieczu, gdzie w latach następnych będą prowadzone systematyczne badania archeologiczne uwień­czone w latach dziewięćdziesiątych wspaniałymi odkryciami.

1986

Zakończenie budowy tzw. zespołu dworskiego na terenie Wielkopolskiego Parku Etno­graficznego w Dziekanowicach, gdzie w kopii dworu ze Studzieńca w latach 1986–1994 mieści się siedziba Muzeum.
 

Trzech praconików muzeum podczas budowy stodoły. Widoczne fundamenty i drewniane pale.

Folwark, stodoła z Jaromierza

 
 
1987–1990
W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego realizacja programu badawczego budowli ka­miennych na Ostrowie Lednickim przez naukowców z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i z katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
1988
Utworzenie Lednickiego Parku Krajobrazowego w celu ochrony zabytkowego krajobrazu na terenach leżących wokół jeziora Lednica. Przez następne 11 lat zarządzać i admini­strować Parkiem będzie dyrekcja Muzeum.
 
1988–1992
Muzeum przejmuje w pobliskich Rybitwach teren z zabytkowym wiatrakiem oraz grunty z wcześniej pobudowanymi czterema obiektami etnograficznymi, a także wreszcie tereny w re­jonie Lednogóry i Moraczewa, gdzie postawiono pięć obiektów etnograficznych, w tym trzy wiatraki.
 
1992
Na Ostrowie Lednickim odbywają się zorganizowane na dużą skalę ogólnopolskie uro­czystości związane z 1000. rocznicą śmierci Mieszka I. Obchodom nadano rangę uro­czystości państwowo-religijnej.
 
1994
Muzeum przejmuje w dzierżawę od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa zabu­dowania po byłym PGR w Dziekanowicach, dokąd po remoncie budynku administracyjnego zostaje przeniesiona siedziba Muzeum. Przez następne lata na fol­warku w Dziekanowicach prowadzono prace remontowe i adaptacyjne na potrzeby Muzeum. Gmina Kłecko przekazuje Muzeum wzgórze widokowe w pobliskim Waliszewie.
Muzeum obchodzi 25-lecie istnienia.
 
1997
Muzeum zostaje właścicielem wczesnośredniowiecznego grodu w Grzybowie, gdzie oprócz badań archeologicznych trwają prace adaptacyjne na potrzeby ruchu turysty­cznego.
 
 
 
Drewniane schronisko w Grodzie w Grzybowie   Czterech pracowników stoi nad wykopem archeologicznym w Grodzie w Grzybowie

 

Badania wykopaliskowe w Grzybowie

1997–1998
Na zlecenie Muzeum Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu opracowuje nową koncep­cję zadaszenia palatium na Ostrowie Lednickim. W wyniku przeprowadzonego konkursu dla studentów tej uczelni powstało wiele śmiałych projektów. Niestety z braku środków finansowych żaden z nich nie został zrealizowany.
 
1998–2002
W Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu (oddział Muzeum) doko­nano rewelacyjnego odkrycia wczesnoromańskiego kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela z in­teresującą kryptą relikwiarzową w części wschodniej oraz monumentalnym zachodnim masywem wieżowym.
 
1999
W wyniku reformy administracyjnej kraju Muzeum staje się Instytucją Kultury Samo­rządu Województwa Wielkopolskiego, otrzymuje nowy statut i zostaje wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
Uroczyste otwarcie na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekano­wicach nowoczesnej biologiczno-chemicznej oczyszczalni ścieków typu Bio-Vac, która docelowo ma obsługiwać centrum wsi Dziekanowice i budynki należące do Muzeum. Urządzenia oczyszczalni umieszczono w przeniesionym na teren skansenu budynku mły­na wodnego z Wierzenicy, gdzie mieści się interesująca ekspozycja przyrodnicza.
Muzeum obchodzi 30-lecie istnienia.
 
2000
Remont i oddanie do użytku w celach wystawienniczych ogromnej kubaturowo sali w stodole na folwarku w Dziekanowicach, gdzie w latach 2000–2003 prezentowano jubi­leuszową wystawę „Otton III w Polsce”.
 
2001
Uroczyste otwarcie i poświęcenie na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach XVIII-wiecznego kościoła drewnianego z Wartkowic, rozebranego i prze­niesionego do Muzeum w roku 1997.
Publikacja albumu Ostrów Lednicki.
Więcej informacji o Muzeum można znaleźć w „Studiach Lednickich”, gdzie m.in. są zamieszczone ma­teriały do bibliografii Ostrowa Lednickiego, oraz w kolejnych tomach Biblioteki Studiów Lednickich, a także w drukach okazjonalnych publikowanych przez Muzeum.
 






treść została wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/strona,.html