Ostrów Lednicki



Sezon turystyczny na Lednicy rozpoczynamy 16 kwietnia 2024 r.

wyspa Ostrów Lednicki, Pomnik Historii

 
W jakich godzinach jest otwarte muzeum?
Godziny otwarcia Muzeum_2024
 
Jakie są ceny biletów?
Ceny biletów_2024
 
Jak dotrę na wyspę?
Na teren Ostrowa Lednickiego dopłyniemy promem, który kursuje co pół godziny (o godz. pełnej i o wpół)
 
Czy trzeba rezerwować bilety wstępu?
Nie ma takiej potrzeby, bilety można nabyć w kasach muzealnych.
 
Czy płatność można realizować kartą płatniczą i BLIK-iem?
Tak. W sklepikach muzealnych i w Karczmie Lubczynek można realizować płatności za pomocą karty płatniczej i kodu BLIK. 
 
Czy można zaparkować przy muzeum?
Każdy oddział Muzeum dysponuje parkingiem naziemnym dla samochodów osobowych i autokarów. Parking jest bezpłatny.
 
Jak długo trwa zwiedzanie?
Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim - na zwiedzenie należy poświęcić około 1,5 godziny, razem z wystawami na terenie małego skansenu. Nowa Siedziba Muzeum z wejściem na taras widokowy -  ok. 1 godziny, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - ok. 2 godzin.
 
Czy Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem?
W oddziałach istnieje możliwość skorzystania z usługi oprowadzania (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja).
Ostrów Lednicki i Wielkopolski Park Etnograficzny 61-4275010, wew. 223
Giecz: 61-2859222, info@giecz.pl
Grzybowo: 61-880-0076, 507513798, grzybowow@lednica.pl
Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej – wymagane wcześniejsze zamówienie: (0-61) 102 82 91
 
Czy można fotografować i filmować podczas zwiedzania?
Zdjęcia robione w trakcie zwiedzania na własny użytek – bezpłatnie.
Sesja zdjęć okolicznościowych (ślubne, rodzinne itp.) to koszt 200 PLN; płatność w kasie muzealnej.
 
Czy muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością? 
Deklaracja dostępności
 
Czy w muzeum znajduje się kawiarnia, restauracja?
W Wielkopolskim Parku Etnograficznym zapraszamy do Karczmy Lubczynek na potrawy kuchni regionalnej. W niedalekiej odległości znajdują się: Karczma na LednicyKarczma Lednickie Wrota.
 
Czy można zwiedzać muzeum z psem?
Tak. Psy należy prowadzić na smyczy i w kagańcu*; do wnętrz domów małe psy można wnosić na rękach a duże należy zostawić na zewnątrz pod opieką.
*wyjątek stanowią małe psy
 
Czy są dostępne materiały promocyjne, questy?
W kasach muzealnych dostępne są bezpłatne prospekty. Na stronie internetowej lednica.pl. umieszczone są questy do bezpłatnego pobrania.
 
Czy w ofercie muzeum znajdują się wydawnictwa?III
Oferta wydawnictw dostępna jest w stacjonarnych sklepikach muzealnych. Wydawnictwa można również nabyć drogą on-line.
UWAGA! Istnieje możlwiość bezpłatnego pobrania artykułów z naszej internetowej biblioteki STUDIÓW LEDNICKICH.
 
Gdzie mogę zobaczyć zabytki archeologiczne?
Zbiory Ostrowa Lednickiego eksponowane są na wystawie Sześć-ścian przeszłości. Skarbiec z Ostrowa Lednickiego. Wśród nich warto zwrócić uwagę na wyjątkowy w skali światowej relikwiarz bizantyjski z X wieku na fragmenty Krzyża Świętego i wiele innych średniowiecznych przedmiotów liturgicznych oraz jeden z największych w Europie zbiorów militariów: mieczy, toporów, grotów włóczni, hełmu i innych.
 
Który z zabytków jest najcenniejszy?
Spośród przedmiotów liturgicznych na szczególne wyróżnienie zasługuje relikwiarz-stauroteka. Jest to najstarszy ze znajdujących się w Polsce relikwiarzy przeznaczony do przechowywania cząstki Krzyża Pańskiego. Pochodzi on z bizantyjskiego warsztatu dworskiego i wykonany jest z pozłacanego srebra, dodatkowo zdobiony czarnym bursztynem.
 
 
Wart uwagi jest wykonany z kości słoniowej, jedyny tego rodzaju w Polsce, grzebień należący do wysokiej rangi dostojnika kościelnego.
 
 
 
 
Militaria wydobyte z toni jeziora Lednica stanowią jeden z największych zbiorów broni wczesnośredniowiecznej w Europie. Wśród ponad trzystu sztuk oręża, można wyróżnić egzemplarze o cechach wskazujących na skandynawskie pochodzenie. Co ważne, znaleziona w jeziorze broń należała do wojowników najwyższej klasy: hełm, kolczuga, miecze, groty włóczni i topory, a także bogato zdobione oporządzenie jeździeckie stanowiły kosztowny ekwipunek woja.
 
Co znajduje się na wyspie?
Na Ostrowie Lednickim mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na terenie dzisiejszego grodziska znajdują się m.in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I. Dopełnieniem ruin na wyspie była do 2017 roku kilkakrotnie nagradzana wystawa „Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”.
Na wyspie znajdują się jedne z najważniejszych pozostałości polskiej architektury wczesnośredniowiecznej: relikty kamiennego pałacu wraz z przylegającą kaplicą na planie krzyża greckiego. W miejscu tym najpewniej Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. W ruinach kaplicy dokonano sensacyjnego odkrycia basenów chrzcielnych, które przemawiają za Ostrowem Lednickim jako miejscem chrztu Mieszka I w 966 roku.
 
 
 
Widoczne są także wyjątkowe w Europie Środkowej pozostałości drewnianych mostów, z których jeden miał niemalże pół kilometra długości. Na wyspie znajdują się również fundamenty kościoła grodowego z grobowcami, w których, jak się przypuszcza, spoczywał między innymi nieznany z imienia syn Bolesława Chrobrego.
 
 
 
 
Zniszczony po najazdach w latach 30. XI wieku gród nie odzyskał dawnego znaczenia. Około połowy tego stulecia stał się siedzibą kasztelana i zaczął funkcjonować tam cmentarz użytkowany do początków XIV wieku. Archeolodzy odkryli na jego terenie blisko dwa i pół tysiąca pochówków.
Wyspa Władców położona jest pośród malowniczych terenów Lednickiego Parku Krajobrazowego, dlatego wizyta na Ostrowie Lednickim to również doskonała okazja do obcowania z wielkopolską przyrodą. Istnieje możliwość zamawiania lekcji muzealnych lub spacerów tematycznych z edukatorem. Co roku na miejscu odbywają się imprezy plenerowe m.in. Noc Kupały i Dzień Dziecka, które łączą rozrywkę z edukacją. Ostrów Lednicki jest udostępniany zwiedzającym od połowy kwietnia do połowy października. W pobliżu znajduje się stylowa regionalna karczma, a wokół jeziora są rozlokowane liczne gospodarstwa agroturystyczne.
 

Malowniczo położona wyspa na jeziorze Lednica. W średniowieczu jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów

Ruiny kompleksu pałacowego zbudowanego za czasów Mieszka I wraz z kaplicą na planie krzyża greckiego z pozostałościami basenów chrzcielnych. Prawdopodobnie miejsce chrztu Mieszka I

Pozostałości prowadzących na wyspę dawnych mostów, jednych z najdłuższych w średniowieczu

Tysiącletnie uzbrojenie wydobyte z toni jeziora. Jeden z największych zbiorów średniowiecznych militariów w Europie

Największy zbiór sakraliów średniowiecznych w Polsce z bizantyjskim relikwiarzem do przechowywania fragmentu Krzyża Pańskiego

Na Ostrowie Lednickim odbywają się edukacyjno-rozrywkowe imprezy plenerowe, m.in. Noc Kupały i Zielona Historia

 

Wystawy stałe

Wystawy czasowe







treść została wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/strona,.html