LOGO STRONY

04/11 Giecz

2017-10-23

drukuj


Dziady godz. 17.00

W pierwszą sobotę po Zaduszkach zapraszamy do Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu, gdzie wieczorem, przy blasku pochodni, będzie można wziąć udział w Dziadach, czyli dawnych słowiańskich obrzędach ku czci zmarłych Przodków. W świat pogańskich wierzeń i obrzędów związanych ze śmiercią  wprowadzi inscenizacja pochówku ciałopalnego młodej dziewczyny, którą nieszczęśliwa miłość skłoniła do samobójstwa. Na koniec zaś zawitamy do Nawii czyli słowiańskich Zaświatów.

Tradycyjnie już obrzęd Dziadów poprowadzi Sławomir Radbor Uta (Słowiański Mit o Stworzeniu Świata), a całą inscenizację uświetni, tworząc niesamowity klimat, muzyka w wykonaniu zespołu Koło Jana. Zespół ten zagra również krótki koncert na zakończenie naszego spotkania. W rolę średniowiecznych mieszkańców gieckiego grodu wcielą się odtwórcy z grup rekonstrukcyjnych (Białogród – Osada Warowna z X wieku, Krąg Szarego Żurawia, Wielewit oraz Kram Rudych), a także nasi niezrównani wolontariusze – uczniowie Szkoły Podstawowej w Gieczu.

Przez cały wieczór płonąć będzie ognisko, więc wszystkich amatorów pieczonych kiełbasek prosimy o zaopatrzenie się w prowiant.

 

Serdecznie zapraszamy