czwartek 20 lipiec 2017

15/08 Dziekanowice

Jak co roku, Ogrody Matki Boskiej Zielnej odbędą się na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach 15-tego sierpnia.

Święto Matki Boskiej Zielnej

 

W kalendarzu kościoła katolickiego 15 sierpnia jest dniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tradycji ludowej dzień ten poświęcony jest Matce Boskiej Zielnej. Wcześniej święto to nosiło jeszcze inne określenia: Święto Zaśnienia, Śmierci, Odpocznienia.

Jedna z legend głosi, że trzy dni po śmierci Najświętszej Panny Marii apostołowie nie znaleźli w grobie ciała, tylko same kwiaty i zioła, kłosy zbóż, owoce, warzywa.

Na pamiątkę tego zdarzenia w kościołach święci się bukiety lub wieńce z ziół zbieranych na polach i łąkach, kwiatów ogrodowych, jarzyn, kłosów. Wierzono, że mają one cudowną moc: zawieszano je przy obrazach na ścianach domów a wianki również na zewnątrz, co miało chronić przed burzą, piorunami i gradobiciem; bukiety zanoszono na pole i zatykano w len lub kapustę, a po sześciu dniach zabierano stamtąd i chowano na strychu; ziół używano do leczenia lub wkładano do trumny zmarłemu; kadzono w domach ziołami a służyć to miało ochronie przed chorobami; okadzano także bydło w chorobie lub gotowano i dawano do picia.

Msza św. odbędzie się o godz 11.00. Po niej o godz. 12:30 zapraszamy na otwarcie galerii stałej w budynku młyna z Wierzenicy. Prezentacja regionalnej kolekcji współczesnej rzeźby nieprofesjonalnej w zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Około czterystu prac rzeźbiarskich i sylwetki czterdziestu twórców nieprofesjonalnych z terenu Wielkopolski.

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

Archiwum