środa 14 luty 2018

Bez czarny na Ostrowie Lednickim

Zapraszamy turystów na spacer Ścieżką Edukacji Ekologicznej na Ostrowie Lednickim. Można podziwiać bez czarny, który właśnie kwitnie.

Bez czarny (Sambucus nigra L.) to krzew lub niskie drzewo dorastające do 10 m wysokości, którego cechą charakterystyczną są zdrewniałe gałęzie pokryte okazałymi przetchlinkami. Należy do rodziny Caprifoliaceae – przewiertniowate. Nazywany bywa bzem lekarskim lub bzem aptekarskim, w Wielkopolsce hyćką lub hyczką, a na Śląsku – holundrem. Młode gałązki są koloru zielonego z białym i gąbczastym rdzeniem. Liście są nieparzysto-pierzastozłożone, kwiaty białe (kremowe) o silnym zapachu, zebrane w baldachokształtne kwiatostany. Najczęściej kwitną w czerwcu, w tym roku już pod koniec maja. Owocem jest czarnofioletowy pestkowiec, nasiona są trujące. Roślina azotolubna, w Polsce często spotykana w lasach liściastych, zwłaszcza nadrzecznych i zaroślach. Występuje także na rumowiskach, ugorach, przy wiejskich zabudowaniach, na terenach dobrze nasłonecznionych.

Bez czarny był użytkowany przez człowieka na przestrzeni wieków. Kwiaty i owoce wykorzystywano podczas przeziębienia jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Z owoców przyrządzano soki, konfitury i powidła. Sok z owoców używany był przez kobiety do malowania brwi i rzęs na czarno. W Polsce od Kurpi do Tatr wyrabiano z bzu najróżniejsze piszczałki: fujarki, szałamaje, dutki, flety i inne. Wiejscy muzykanci grywali na nich w celu odpędzenia złych mocy z chat i obejścia. U Słowian połamanie krzewu bzu było dużą winą, wykarczowanie – grzechem śmiertelnym. Huculi wierzyli, że w najbliżej rosnącym od domu krzaku bzu zamieszkuje Dido – dobry dziad, opiekun obejścia. Mieszkający w naszym kraju Żydzi sadzili bez na dziedzińcach synagog, ufając, że jest to roślina błogosławiona i błogosławieństwo przynosząca. Na terenach zaboru pruskiego niektórzy Polacy zdejmowali czapki, przechodząc obok czarnego bzu, ale był to zwyczaj przejęty od Niemców, a nie rodzimy.    

 

tekst i zdjęcia K. Renn

 

 

 

 

 

 

Literatura

Zbigniew Celka. 2014. Rośliny nad Lednicą. Ostrów Lednicki. Ścieżki Edukacji Ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Poznań–Lednica.

 

Stefan i Olga Kłosiewicz. 2011. Ocalić od zapomnienia. Przyroda w polskiej tradycji. Sport i Turystyka – MUZA SA. Warszawa.

 

Archiwum