Bez czarny na Ostrowie Lednickim

14.02.2018

Zapraszamy turystów na spacer Ścieżką Edukacji Ekologicznej na Ostrowie Lednickim. Można podziwiać bez czarny, który właśnie kwitnie.

Bez czarny (Sambucus nigra L.) to krzew lub niskie drzewo dorastajÄ…ce do 10 m wysokoÅ›ci, którego cechÄ… charakterystycznÄ… sÄ… zdrewniaÅ‚e gaÅ‚Ä™zie pokryte okazaÅ‚ymi przetchlinkami. Należy do rodziny Caprifoliaceae – przewiertniowate. Nazywany bywa bzem lekarskim lub bzem aptekarskim, w Wielkopolsce hyćkÄ… lub hyczkÄ…, a na ÅšlÄ…sku – holundrem. MÅ‚ode gaÅ‚Ä…zki sÄ… koloru zielonego z biaÅ‚ym i gÄ…bczastym rdzeniem. LiÅ›cie sÄ… nieparzysto-pierzastozÅ‚ożone, kwiaty biaÅ‚e (kremowe) o silnym zapachu, zebrane w baldachoksztaÅ‚tne kwiatostany. Najczęściej kwitnÄ… w czerwcu, w tym roku już pod koniec maja. Owocem jest czarnofioletowy pestkowiec, nasiona sÄ… trujÄ…ce. RoÅ›lina azotolubna, w Polsce czÄ™sto spotykana w lasach liÅ›ciastych, zwÅ‚aszcza nadrzecznych i zaroÅ›lach. WystÄ™puje także na rumowiskach, ugorach, przy wiejskich zabudowaniach, na terenach dobrze nasÅ‚onecznionych.

Bez czarny byÅ‚ użytkowany przez czÅ‚owieka na przestrzeni wieków. Kwiaty i owoce wykorzystywano podczas przeziÄ™bienia jako Å›rodek napotny i przeciwgorÄ…czkowy. Z owoców przyrzÄ…dzano soki, konfitury i powidÅ‚a. Sok z owoców używany byÅ‚ przez kobiety do malowania brwi i rzÄ™s na czarno. W Polsce od Kurpi do Tatr wyrabiano z bzu najróżniejsze piszczaÅ‚ki: fujarki, szaÅ‚amaje, dutki, flety i inne. Wiejscy muzykanci grywali na nich w celu odpÄ™dzenia zÅ‚ych mocy z chat i obejÅ›cia. U SÅ‚owian poÅ‚amanie krzewu bzu byÅ‚o dużą winÄ…, wykarczowanie – grzechem Å›miertelnym. Huculi wierzyli, że w najbliżej rosnÄ…cym od domu krzaku bzu zamieszkuje Dido – dobry dziad, opiekun obejÅ›cia. MieszkajÄ…cy w naszym kraju Å»ydzi sadzili bez na dziedziÅ„cach synagog, ufajÄ…c, że jest to roÅ›lina bÅ‚ogosÅ‚awiona i bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo przynoszÄ…ca. Na terenach zaboru pruskiego niektórzy Polacy zdejmowali czapki, przechodzÄ…c obok czarnego bzu, ale byÅ‚ to zwyczaj przejÄ™ty od Niemców, a nie rodzimy.    

 

tekst i zdjęcia K. Renn

 

 

 

 

 

 

Literatura

Zbigniew Celka. 2014. RoÅ›liny nad LednicÄ…. Ostrów Lednicki. Åšcieżki Edukacji Ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. PoznaÅ„–Lednica.

 

Stefan i Olga KÅ‚osiewicz. 2011. Ocalić od zapomnienia. Przyroda w polskiej tradycji. Sport i Turystyka – MUZA SA. Warszawa.

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,bez-czarny-na-ostrowie-lednickim.html