wtorek 21 sierpień 2018

Europejskie Igrzyska Sportu dla Wszystkich w Holandii

Nasz pracownik, dr Bartosz Prabucki członkiem reprezentacji Polski na I Europejskich Igrzyskach Sportu dla Wszystkich.

Od 2 do 8 sierpnia 2018 roku w Holandii odbyła się wyjątkowa impreza kulturowo-sportowa – Europejskie Igrzyska Sportu dla Wszystkich. To kontynentalna odmiana światowych wydarzeń sportowych, organizowanych od 1992 roku przez Międzynarodową Federację Sportu dla Wszystkich (TAFISA). W polskiej delegacji znalazł się adiunkt muzealny MPPL – Bartosz Prabucki.

 

Reprezentacja Polski pokazała rodzime sporty i gry tradycyjne, z których większość jest także w ofercie naszego Muzeum – pierścieniówkę, kapelę, ringo oraz grele (polskie kręgle). Wszyscy uczestnicy brali udział w prezentowanych grach, pochodzących z około 20 krajów i regionów Europy.

 

Ważnymi elementami igrzysk były także ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz parady z flagami, podczas których nasz pracownik pełnił funkcję chorążego naszej reprezentacji. Ponadto dr Bartosz Prabucki nawiązał nowe bądź wzmocnił istniejące, cenne kontakty międzynarodowe z:

– przedstawicielami TAFISA: sekretarzem generalnym Wolfgangiem Baumannem, młodszym dyrektorem Jean-François Laurentem oraz pracownikami Gaetanem Garcią i Keri McDonald,

– osobami zajmującymi się tematyką sportów i gier tradycyjnych w Europie i na świecie – dyrektorem Akademii Sportu z parkiem gier w duńskim Gerlev Finnem Berggrenem oraz prezydentem światowej organizacji Ethnosport dr. Alexeyem Kylasovem,

– członkami poszczególnych delegacji z różnych krajów europejskich.

 

Co szczególnie istotne, wyjazd umożliwił dr. Prabuckiemu ponowne spotkanie z działaczami Międzynarodowej Federacji Sportu dla Wszystkich (TAFISA). Organizacja planuje stworzenie sieci kontaktów i wzajemnej współpracy między parkami, w których realizowane są imprezy i zajęcia z zakresu sportów, gier i zabaw tradycyjnych. Jean-François Laurent zwrócił się do przedstawiciela naszego Muzeum z propozycją współpracy w tej kwestii.

Archiwum