Giecz

15.01.2013

***

GIECZ

 

 

Giecz, obok Poznania, Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Grzybowa byÅ‚ jednym z centralnych grodów monarchii Piastowskiej. O znaczeniu tego oÅ›rodka w paÅ„stwie pierwszych Piastów Å›wiadczy wskazanie Giecza przez Galla Anonima w jego Kronice jako jednego z miejsc, skÄ…d pochodziÅ‚a znaczna część siÅ‚ zbrojnych BolesÅ‚awa Chrobrego. PoczÄ…tki grodu siÄ™gajÄ… lat 60. IX w., a jego rozbudowa przypada na lata 20. X stulecia. Najazd ksiÄ™cia czeskiego BrzetysÅ‚awa oraz przesiedlenie mieszkaÅ„ców grodu do Czech w 1038 roku na jakiÅ› czas zahamowaÅ‚y jego rozwój. Gród jednak odbudowano i przywrócono do dawnej Å›wietnoÅ›ci. Do przeÅ‚omu XIII/XIV w. Giecz byÅ‚ siedzibÄ… kasztelanii, po czym straciÅ‚ swoje znaczenie na rzecz powstajÄ…cych w okolicy miast i popadÅ‚ w zapomnienie. Przeprowadzone po II wojnie Å›wiatowej badania archeologiczne na terenie grodu oraz jego okolic potwierdziÅ‚y duże znaczenie administracyjne, religijne, strategiczne i gospodarcze oÅ›rodka gieckiego w paÅ„stwie Piastów.

 

Jak dotrzeć do Giecza?
 

Giecz znajduje siÄ™ w pobliżu Åšrody Wielkopolskiej. NajÅ‚atwiej jest do niego dotrzeć samochodem jadÄ…c z Poznania w kierunku WrzeÅ›ni drogÄ… krajowÄ… nr 92 i skrÄ™cajÄ…c w Nekli na ÅšrodÄ™ (7km). Do Giecza można również dojechać drogÄ… krajowÄ… nr 11 (tzw. trasa katowicka), by nastÄ™pnie w Åšrodzie Wlkp. skierować siÄ™ na NeklÄ™ (12km).

Wytrawni turyÅ›ci mogÄ… zdecydować siÄ™ na podróż pociÄ…giem do stacji GuÅ‚towy lub Nekla, by stamtÄ…d kontynuować wÄ™drówkÄ™ pieszo podążajÄ…c do Giecza wÅ›ród pól i Å‚Ä…k ok. 7-kilometrowÄ… trasÄ…

 

Co zobaczyć?
 

Grodzisko w Gieczu sprawia imponujÄ…ce wrażenie: pozostaÅ‚oÅ›ci potężnych drewniano-ziemnych umocnieÅ„ zachowaÅ‚y siÄ™ miejscami do wysokoÅ›ci ok. 7m. WewnÄ…trz grodu eksponowane sÄ… in situ kamienne fundamenty paÅ‚acu książęcego wraz z poÅ‚Ä…czonÄ… z nim kaplicÄ… w ksztaÅ‚cie rotundy (X/XI w.). W póÅ‚nocnej części grodziska przy drewnianym XVIII-wiecznym koÅ›ciele parafialnym Å›w. Jana Chrzciciela zobaczyć można fragment kamiennego muru nawy koÅ›cioÅ‚a grodowego (pocz. XI w.). Rekonstrukcja bryÅ‚y tego wyjÄ…tkowego przykÅ‚adu architektury wczesnopiastowskiej z unikatowÄ… kryptÄ… relikwiarzowÄ… znajduje siÄ™ na wystawie staÅ‚ej. Poza grodziskiem, w centrum wioski Giecz, zwiedzić też można romaÅ„ski koÅ›cióÅ‚ WniebowziÄ™cia NMP i Å›w. MikoÅ‚aja z XII/XIII w.

 

W znajdujÄ…cym siÄ™ na grodzisku budynku muzealnym można zapoznać siÄ™ z wystawÄ… staÅ‚Ä… Terra Santa - Giecz w monarchii piastowskiej, której ideÄ… jest ukazanie szczególnego znaczenia oÅ›rodka gieckiego dla dynastii Piastów, bardzo wyraźnie zaznaczajÄ…ce siÄ™ już od okresu przedpaÅ„stwowego. Na wystawie tej brak zwykÅ‚ych przedmiotów codziennego użytku. SpoÅ›ród bogatego zestawu zabytków, którymi archeologów obdarzyÅ‚a giecka ziemia, wybrano fragment licznego zbioru przedmiotów o charakterze luksusowym. Jego znacznÄ… część stanowiÄ… okazy unikatowe, których obecność nie tylko dobitnie poÅ›wiadcza rangÄ™ oÅ›rodka grodowego w Gieczu, ale też potwierdza jego wyjÄ…tkowość.

 

Przed grodziskiem zwraca uwagÄ™ otoczona palisadÄ… tzw. osada edukacyjna, wnÄ™trze której zagospodarowane jest rekonstrukcjami wczesnoÅ›redniowiecznych domostw. ZnajdujÄ… siÄ™ tam chaty naziemne oraz póÅ‚ziemnianka i ziemianka. Tutaj odbywajÄ… siÄ™ edukacyjne zajÄ™cia z dziećmi i mÅ‚odzieżą szkolnÄ… oraz imprezy plenerowe nawiÄ…zujÄ…ce do sÅ‚owiaÅ„skiego roku obrzÄ™dowego. W liniÄ™ palisady wpisany jest budynek muzealny, w którym prezentowane sÄ… wystawy czasowe. W roku 2013 eksponowana bÄ™dzie wystawa retrospektywna „Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty” nawiÄ…zujÄ…ca do przypadajÄ…cego w tym roku Jubileuszu 50 lat istnienia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu.

 

PamiÄ…tka z Giecza
 

W gÅ‚ównym budynku muzealnym znajduje siÄ™ sklepik, gdzie można kupić pamiÄ…tki i wydawnictwa muzealne.

 

 

Gdzie zjeść i gdzie spać?
 

Najbliższe zaplecze gastronomiczne i noclegowe dla Giecza stanowiÄ… Åšroda Wielkopolska i Nekla, w których to miejscowoÅ›ciach znajdujÄ… siÄ™ restauracje i hotele. Jednak korzystne poÅ‚ożenie Giecza w niedalekiej odlegÅ‚oÅ›ci od popularnej drogi Å‚Ä…czÄ…cej PoznaÅ„ z WarszawÄ… sprawia, że z Å‚atwoÅ›ciÄ… można tu zaspokoić gÅ‚ód i przenocować w jednym z wielu znajdujÄ…cych siÄ™ przy tej trasie zajazdów i moteli.





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,giecz.html