Kalina koralowa w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

19.02.2018

Zapraszamy turystów na spacer Ścieżką Edukacji Ekologicznej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym, gdzie można podziwiać kwitnące krzewy. Folderki z opisem ścieżki otrzymacie Państwo bezpłatnie w kasie Muzeum.

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) to krzew dorastajÄ…cy do 4 metrów wysokoÅ›ci, o liÅ›ciach ciemnozielonych podobnych do liÅ›ci klonu. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty sÄ… biaÅ‚e, w pÅ‚askich baldachach. Charakterystyczne sÄ… owoce tego krzewu: majÄ… kolor ciemnoczerwony, lÅ›niÄ…cy, sÄ… kulistego ksztaÅ‚tu (pestkowiec), o dÅ‚ugoÅ›ci 8–10 mm. Kalina koralowa roÅ›nie w lasach i zaroÅ›lach, na glebach wilgotnych i żyznych. Jest pospolita w caÅ‚ej Polsce. WspóÅ‚czeÅ›nie uprawiana niemal wyÅ‚Ä…cznie jako roÅ›lina ozdobna w parkach i zadrzewieniach krajobrazowych ze wzglÄ™du na piÄ™kne kwiatostany, efektowne owoce oraz intensywnie przebarwiajÄ…ce siÄ™ jesieniÄ… liÅ›cie.

Zastosowanie w lecznictwie majÄ… gÅ‚ównie ekstrakty z kory kaliny ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwskurczowe, uspokajajÄ…ce, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. W lecznictwie ludowym oprócz kory wykorzystywano też owoce, które dziaÅ‚ajÄ… moczopÄ™dnie i wzmacniajÄ… miÄ™sieÅ„ sercowy. Sok z owoców sÅ‚odzony miodem wykorzystywano do leczenia przeziÄ™bieÅ„. Należy pamiÄ™tać, że surowe owoce kaliny nie nadajÄ… siÄ™ do spożycia, ponieważ mogÄ… wywoÅ‚ać zawroty gÅ‚owy, wymioty, zaburzenia mowy, a nawet utratÄ™ przytomnoÅ›ci. Najlepiej poddawać je dziaÅ‚aniu wysokiej temperatury, a z ugotowanych owoców zrobić przetwory, soki i dżemy.

Na SÅ‚owiaÅ„szczyźnie kalina byÅ‚a symbolem mÅ‚odoÅ›ci i piÄ™kna. Poeci okresu romantyzmu rozszerzyli znaczenie tego symbolu o niewinność, dziewictwo, cierpienie i smutek.  

 

 tekst i zdjÄ™cia K. Renn

 

 

KALINA

 

Na skale pod lasem samotnie
Dziewicza wykwitła kalina,
Czasami swawolnie, przelotnie
Gałązki jej wietrzyk ugina,
I dziwne jej szepce powieści,
O szczęściu, co życie umila,
A ona go słucha w boleści
I czoło ku ziemi pochyla.
SpoglÄ…da na krzewy zielone,
Na gaje w około szumiące,
I w tkliwym uścisku splecione,
Nad wodą dwie brzozy płaczące!
I skarży i więdnie cierpieniem,
Samotna na skały tej szczycie,
I wraca zatonąć spojrzeniem
W milczÄ…cym niebiosów bÅ‚Ä™kicie,
Z wyrzutem, dlaczego w uwięzi
Samotna, bez celu, przyczyny?
I łzy jej po wiotkiej gałęzi
Krwawymi spływają rubiny.

 

 

Fragment wiersza pt. Kalina

Maria Bartusówna

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 1, 4 KwitnÄ…ca kalina w zagrodach skansenowych

Fot. 2, 5 Kalina koralowa Viburnum opulus L. 

Fot. 3, 6 PÅ‚onna odmiana kaliny Viburnum opulus 'Roseum', zwana też w Polsce buldeneż (od francuskiego boule de neige, czyli kula Å›nieżna)





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,kalina-koralowa-w-wielkopolskim-parku-etnograficznym.html