Kasztelania Radzimska zapomniany gród na Warcie

20.05.2011

Przygotowana wystawa stanowi próbę spojrzenia na dawną, a nieznaną dotąd siedzibę kasztelana, na życie jej mieszkańców poprzez pryzmat przedmiotów używanych przez nich, które zachowały się szczęśliwie do naszych czasów.

     W gablotach prezentowane sÄ… najcenniejsze, najlepiej zachowane zabytki, a także okazy wykopane podczas ostatniego sezonu badaÅ„ archeologicznych. Co roku zmieniana jest aranżacja wystawy i zabytki ukazujÄ…ce dorobek prowadzonych latem badaÅ„ archeologicznych na szczycie kopca bÄ™dÄ…cego miejscem, gdzie staÅ‚a wieża mieszkalno-obronna – siedziba kasztelana.

Znaleziska pozwalajÄ…, jak siÄ™ wydaje, na rekonstrukcjÄ™ niektórych wydarzeÅ„ i przejawów życia codziennego.

     Prezentowane w gablotach narzÄ™dzia sÅ‚użyÅ‚y na co dzieÅ„ mieszkaÅ„com wyspy. W naczyniach glinianych gotowano strawÄ™, w prażnicach (pÅ‚askich, podobnych do dzisiejszych blach do pieczenia ciast) z plew i oÅ›ci oczyszczane byÅ‚o ziarno. Z kolei fragment dzbana kamionkowego (z XIV w.), wyprodukowany w Dolnej Saksonii (we wsi Coppengrave) niewÄ…tpliwie Å›wiadczy o zamożnoÅ›ci kasztelana radzimskiego, którego stać byÅ‚o na zakup tak ekskluzywnego – na owe czasy – pojemnika, wchodzÄ…cego w skÅ‚ad zastawy stoÅ‚owej najbogatszych kupców, rzemieÅ›lników gÅ‚ównie zamieszkujÄ…cych miasta nadmorskie i majÄ…cych staÅ‚e kontakty handlowe z HanzÄ….

    Przęśliki gliniane wykorzystywano do produkcji nici; szydÅ‚a koÅ›ciane, o wyraźnie zaostrzonych częściach pracujÄ…cych sÅ‚użyÅ‚y do wykonywania otworów w skórze lub grubych tkaninach weÅ‚nianych; grzÄ™zidÅ‚a ceramiczne, to ciężarki do obciążania sieci rybackich. Sierpy, żarna, (stanowiÅ‚y element wyposażenia praktycznie każdego gospodarstwa domowego, sÅ‚użąc do mielenia zboża na mÄ…kÄ™), oseÅ‚ki, noże żelazne wykorzystywali rolnicy produkujÄ…cy żywność na potrzeby stoÅ‚u kasztelaÅ„skiego. Groty strzaÅ‚ i beÅ‚ty kusz wskazujÄ…, iż radzimska wyspa byÅ‚a miejscem strzeżonym, w zwiÄ…zku z tym ważnym punktem w strukturach obronnych paÅ„stwa. Klucze, pozostaÅ‚oÅ›ci po kÅ‚ódkach, wskazujÄ… na zamykanie niektórych pomieszczeÅ„ dla zwykÅ‚ych ludzi, a także na przechowywane „pod kÅ‚ódkÄ… skarby”.

      Wydobyte z ziemi przedmioty: przekÅ‚uwacze, igÅ‚a koÅ›ciana, oseÅ‚ki, koser, kabÅ‚Ä…czki skroniowe, monety, misa żelazna typu Å›lÄ…skiego, haczyki do Å‚owienia ryb, ucha do wiader, okucia brÄ…zowe to zabytki, które już od ponad 2 lat sÄ… eksponowane w gablotach.

          WystawÄ™ umieszczonÄ… na holu zabytkowego XIX wiecznego Ratusza w Murowanej GoÅ›linie można nieodpÅ‚atnie zwiedzać od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w godzinach od 8.00 do 18.00. W budynku prezentowane sÄ… również przedmioty ukazujÄ…ce historiÄ™ Ziemi GoÅ›liÅ„skiej.

 

   

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,kasztelania-radzimska-zapomniany-grod-na-warcie.html