Kim jesteś człowieku?

26.05.2012

O badaniach cmentarzysk będą rozmawiać przedstawiciel różnych dyscyplin nauki w dniach 12-13 maja w Dziekanowicach. Organizatorami interdyscyplinarnego spotkania z cyklu Funeralia Lednickie są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polski - Oddział w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Polskie Towarzystwo Antropologiczne.

Podczas spotkań w ramach tego cyklu dyskusja zwykle dotyczy szeroko rozumianej problematyki, związanej z grzebaniem zmarłych, obrządkami pogrzebowymi oraz wierzeniami i zwyczajami funeralnymi.

Tegoroczne obrady skoncentrowane bÄ™dÄ… wokóÅ‚ pytania: kim jesteÅ› czÅ‚owieku? Jak zaznaczajÄ… organizatorzy, pojawienie siÄ™ w tytule wyrażenia "jesteÅ›" nie jest pomyÅ‚kÄ…, ani przypadkiem.

"MogÅ‚oby siÄ™ wydawać, iż w odniesieniu do pradziejów nie powinniÅ›my używać wyrażenia +jesteÅ›+, ale raczej +byÅ‚eÅ›+. Ale tak naprawdÄ™ chyba nigdy (w odniesieniu zwÅ‚aszcza do starszych okresów) nie dowiemy siÄ™ kim byÅ‚ naprawdÄ™ czÅ‚owiek pradziejowy, ale raczej nadajemy Jemu swojÄ… wÅ‚asnÄ… interpretacjÄ™, wÅ‚asne oznaczenie, wÅ‚asnÄ… rolÄ™. Tak wiÄ™c czÅ‚owiek pradziejowy dostaje drugie - nowe życie" - przekonujÄ… inicjatorzy konferencji.

W tym roku dyskusja ma się skoncentrować na interpretacji znalezisk pochodzących z dawnych cmentarzysk.

W trakcie obrad naukowcy bÄ™dÄ… starać siÄ™ odpowiedzieć na pytania m.in. o to, czy na podstawie badaÅ„ archeologicznych można zidentyfikować rolnika, hodowcÄ™, kowala, wojownika; na jakich podstawach należy oprzeć siÄ™ rekonstruujÄ…c strukturÄ™ spoÅ‚ecznÄ…, status majÄ…tkowy, pozycjÄ™ w spoÅ‚ecznoÅ›ci konkretnych zmarÅ‚ych; na ile wydarzenia historyczne, konkretne daty, znane postaci uÅ‚atwiajÄ…, a na ile powodujÄ… uproszczenia w identyfikacji i rekonstrukcji zmarÅ‚ych, których szczÄ…tki sÄ… odkrywane podczas archeologicznych badaÅ„ wykopaliskowych.

Poruszone zostanie również zagadnienie identyfikacji postaci historycznych na podstawie szczÄ…tków kostnych i źródeÅ‚ pisanych.

Funeralia gromadzÄ… liczne grono przedstawicieli różnorodnych dyscyplin naukowych. Oprócz archeologów i antropologów biorÄ… w nich udziaÅ‚ m. in. historycy, antropolodzy kultury, biolodzy, tanatolodzy, genetycy, mikrobiolodzy, filozofowie. ReprezentujÄ… oni różnorodne Å›rodowiska naukowe - uniwersytety, akademie nauk, muzea, sÅ‚użby konserwatorskie, prywatne firmy. W spotkaniach licznie uczestniczÄ… także studenci.

"Badanie grobu to badanie obszaru kulturowego wierzeÅ„, zwyczajów, ale także poziomu kulturowego i materialnego danej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Wielość wyciÄ…ganych wniosków, przenikanie siÄ™ idei, upadek i narodziny myÅ›li. StÄ…d pomysÅ‚ spotkaÅ„ funeralnych, gdzie, co prawda nie prowadzi siÄ™ wspólnych badaÅ„, ale podczas których istnieje możliwość wskazania różnych sposobów badaÅ„, interpretacji, a w konsekwencji różnych wizji przeszÅ‚oÅ›ci" - wyjaÅ›nia Jacek WrzesiÅ„ski, jeden z organizatorów spotkaÅ„.

W tegorocznej edycji konferencji zostanie zaprezentowanych 38 wystÄ…pieÅ„ naukowców z Polski, Ukrainy, Czech. Referaty podzielono na 5 sesji tematycznych: Poszukiwanie osobowoÅ›ci, Poszukiwanie osoby, SzukajÄ…c czÅ‚owieka, Kim byliÅ›my, Kim jesteÅ›my.

Fot.M.Jóźwikowska





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,kim-jestes-czlowieku.html