środa 19 listopad 2014

Listopadowe zimowisko w Grzybowie!

***

Dwór zaś swój tak porządnie i tak okazale utrzymywał, że każdego dnia powszedniego kazał zastawiać 40 stołów głównych, nie licząc pomniejszych, nigdy jednak nie wydawał na to nic z cudzego, lecz wszystko z własnych zasobów. Miał też ptaszników i łowców ze wszystkich niemal ludów, którzy, każdy na swój sposób, chwytali wszelkie rodzaje ptactwa i zwierzyny; z tych zaś czworonogów, jak i z ptactwa codziennie przynoszono do jego stołów potrawy każdego gatunku”.

Tak opisywał na początku XII wieku czasy Bolesława Chrobrego, Anonim tzw. Gall. Była to wizja złotych czasów, pierwszego z wielkich Bolesławów. Obraz ten był z pewnością mocno przerysowany i dzisiaj historycy nie mają, co do tego wątpliwości. Jednak doskonale przedstawia on czasy wczesnego średniowiecza, kiedy władca wykorzystując ius ducale (prawo książęce) miał dostęp do wszystkich niezbędnych na stół książęcy produktów. Dodajmy do tego darmowych wyrobów. Ludność pospolita uiszczała na rzecz księcia daniny i posługi, a ministeriales (służebnicy) produkowali dla dworu odpowiednie produkty, wszystko to trafiało do grodów, gdzie było rozdzielane między władcę, administrację lokalną i Kościół. W związku z tym monarcha korzystał z własnych wydzielonych wyrobów. Jak jednak żyła ludność niższych warstw społeczeństwa wczesnego średniowiecza, pozostaje swoistą zagadką dla człowieka dzisiejszych czasów. Dzięki badaniom archeologicznym i uważnej lekturze źródeł pisanych możemy częściowo tę tajemnicę rozwikłać. Dlatego już w dniach 29-30 listopada b.r. w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie pokażemy i opowiemy Państwu, co jedli ludzie w okresie wczesnego średniowiecza, jak zabezpieczali przed zepsuciem zboże, mięso czy owoce oraz gdzie zdobywali żywność.

Wszystko to będzie działo się we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania, a odtwórcy zagoszczą na terenie wczesnośredniowiecznej zagrody w grzybowskim grodzie. Przypominamy, że patronami medialnymi wydarzenia są portal Historykon.pl i poznańska drukarnia Letica. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei”. Projektu, którego pomysłodawcami są dr Marcin Danielewski i Marta Bucka.

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy!!!

 

 
 
 

Archiwum