Nasz film święci dalsze sukcesy...

15.03.2014

Film Zdzisława Cozaca pt. ,,Wyspa władców" zdobył wielkie uznanie u widzów i w kręgach profesjonalnych twórców filmowych.

To znakomita produkcja filmowa ukazująca początki naszej państwowości  i rezydencjonalno stołeczny ośrodek Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim - Pomniku Historii.

 

Dotarły do nas najświeższe informacje z Serbii. 27 marca film otworzył XV Międzynarodowy Przegląd Filmu Archeologicznego i zebrał mnóstwo pochwał od widzów. Organizatorzy zamierzają pokazać film w kilku ośrodkach w Serbii przy okazji organizowanych co roku przez Ambasadę RP w Belgradzie, a we współpracy z serbskimi instytucjami kultury - Dniami Kultury Polskiej. Poniżej program Festiwalu.

 

W  dniach 9-13 maja br. w Eugene w stanie Oregon w USA odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy organizowany przez The Archaeology Channel. Spośród 113 filmów zgłoszonych z 24 krajów jury wybrało do pokazów finałowych 18 najlepszych produkcji. W gronie tym znalazł się film „Wyspa władców” z cyklu „Tajemnice początków Polski”,  w reżyserii Zdzisława Cozaca. W konkursie głównym „Wyspa władców” zdobyła nagrodę za animacje i efekty specjalne. To szczególnie prestiżowa kategoria, w której niełatwo nam konkurować z filmami zachodnioeuropejskich i amerykańskich producentów. Zobacz spot informacyjny do  festiwalu.

 

 

 

PREZENTACJE:

 

-  11 marca 2014 roku o godz. 20.00 film był prezentowany w Muzeum Sztuki Współczesnej Castilli i Leóna.

 

 

- 2 października 2013 roku był pokazany podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych w Roverto we Włoszech. Przegląd reprezentowanych filmów zobaczysz na:

 

 

 

- w dn. 25- 30.11.2013 w baskijskiej Irunie (Pampeluna, Hiszpania) odbywał się XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Archeologicznych. Zgłoszone na festiwal filmy ubiegały się o trzy trofea: Grand Prix festiwalu, nagrodę ARKEOLAN oraz nagrodę publiczności. W finale zaprezentowane zostały 24 filmy twórców z Hiszpanii, Francji, Belgii, Portugalii, USA, Kanady, Egiptu, Włoch i Polski. Decyzją Międzynarodowego Jury film „Wyspa Władców” zdobył prestiżową nagrodę ARKEOLAN za „najciekawsze przedstawienie wyników badań archeologicznych”.


- film został uhonorowany też Nagrodą Specjalną prof. Wiesława Wysockiego podczas VIII Polonijnego Festiwalu Multimedialnego,, Polskie ojczyzny 2013". Na festiwal zgłoszono 101 prac, w tym ok. 73 filmy i programy telewizyjne, 15 programów radiowych i 13 programów multimedialnych z 9 krajów: USA,Kanady, Australii, Czeskiej Republiki, Danii, Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii i Polski.

 

- w dniach 9 -13 października w Cannes we Francji był prezentowany na najważniejszym wydarzeniu nadawców telewizyjnych na świecie - Międzynarodowych Targach Telewizyjnych MIPCOM.

 

- na polskim IV Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO „Wyspa Władców” otrzymała Złotego Kopernika. W ramach Festiwalu odbyło się 17 pokazów (2700 widzów obejrzało 47 najciekawszych polskich filmów i podcastów edukacyjnych). Przegląd trwał od października do listopada, a odbywał się w Kinie Studyjnym Stacja Falenica, wybranych szkołach woj. mazowieckiego i Muzeum Narodowym w Warszawie. Wręczenie Złotego Kopernika w kategorii film edukacyjnych dla dzieci (ze szkół podstawowych) odbyło się 26 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Warto również wiedzieć, że film można było obejrzeć podczas:

 

- 24.10.2012 pokazu w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie
- 13.11.2012 pokazu na I Zamojskim Przeglądzie Filmów Historycznych
- 23.11.2012 pokazu w Kolegium Europejskim im.J.Pawła II Gnieźnie
- 29.11.2012 pokazu na II Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie

- 14.12.2012 pokazu w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie

- 21.04.2013 pokazu w Gminnym Domu Kultury w Rogowie

- 16.05.2013 pokazu na IX Pikniku Archeologicznym, Rydno we Wąchocku

- 18.05.2013 pokazu w Muzeum Śląskim w Katowicach

- 24.08.2013 pokazu w Bibliotece Publicznej w Łubowie

- 27.07.2013 pokazu na Koronacji Królewskiej w Gnieźnie

 

Ponadto, film pojawił się na antenie:

 

 

„Wyspa Władców” to dokumentalno- historyczny film (44 minuty emisji) w reżyserii Zdzisława Cozaca, który jest również współautorem jego scenariusza (wraz z drem Januszem Góreckim).
W filmie pokazano historię tytułowej wyspy — Ostrowa Lednickiego w czasach budowy zrębów polskiej państwowości. Autorzy filmu odkrywają tajemnice wyspy przez ukazanie szerokiego spektrum prowadzonych tutaj wielodyscyplinarnych badań m.in. archeologicznych (podwodnych i lądowych), dendrochronologicznych (datowanie drewna), radiowęglowych (datowanie węgla c14) czy archeozoologicznych związanych ze stadami hodowlanych i odławianymi zwierzętami.
Żywa narracja, dynamiczne tempo obrazu oraz szeroko wykorzystane rekonstrukcje komputerowe odtwarzające topografię wyspy w X–XI w. stanowią silną stronę filmu. Widz otrzymał bogaty obraz odpowiadający w ciekawy sposób na wiele pytań dotyczących tajemnic Ostrowa Lednickiego i początków Polski.

 


 





tre zostaa wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,nasz-film-swieci-dalsze-sukcesy.html