czwartek 23 maj 2013

Noc Muzeów w Gieczu za nami.

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

W ostatnią sobotę, 18 maja, o godzinie 18.00 Rezerwat Archeologiczny w Gieczu równocześnie z innymi europejskimi muzeami po raz kolejny otworzył swoje drzwi dla wszystkich chcących ten wyjątkowy wieczór w roku przeżyć z rodziną oraz przyjaciółmi w otoczeniu historii. Osoby zainteresowane najdawniejszymi dziejami gieckiego grodu brały udział w zwiedzaniu Rezerwatu w towarzystwie niestrudzonej przewodniczki, która przez cały wieczór przybliżała niezwykłą historię tego miejsca, pokazywała najciekawsze zabytki i odpowiadała na wszystkie pytania dociekliwych miłośników archeologii i historii.
 

W tym czasie na podgrodowej osadzie niespiesznie toczyło się codzienne życie jej średniowiecznych mieszkańców. Najmłodsi, jak również nieco starsi, uczestniczyli w specjalnie na ten wieczór przygotowanej grze terenowej, podczas której pomagali mieszkańcom w ich codziennych zmaganiach, a przy okazji mogli posmakować pysznych podpłomyków i sprawdzić swoją sprawność przy strzelaniu z łuku czy łowieniu ryb. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty z tkania kolorowych krajek wełnianych oraz lepienia glinianych naczyń.
 

Do zwiedzenia dostępna była także wystawa opowiadająca półwieczną historię Rezerwatu oraz romański kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Gieczu. Przez cały wieczór z głośników rozbrzmiewała średniowieczna muzyka. Płonęło także ognisko, przy którym można się było nie tylko ogrzać, ale i przygotować pieczoną kiełbaskę czy jabłko.
 

Dla Rezerwatu w Gieczu każdy gość, który spędził ten wieczór z nami, był wyjątkowy. Dziękujemy za przybycie – było Was przeszło 250 osób – i zapraszamy na przyszłoroczną Noc Muzeów!

Archiwum