Opowieści świętych figurek

20.05.2011

Kolekcja ceramiki dewocyjnej ze zbiorów Wielkopolskiego Parku Etnograficznego

   Kolekcja dokumentuje jednÄ… z gaÅ‚Ä™zi popularnej sztuki religijnej, jaka rozwinęła siÄ™ na w koÅ„cu XIX i 1. poÅ‚. XX w. KolekcjÄ™ tworzÄ… zakupione od dwóch kolekcjonerów zbiory: Pierwszy — liczÄ…cy 365 obiektów — kupiony zostaÅ‚ w 1994 r. od Jana Orczykowskiego — nauczyciela, regionalisty i kolekcjonera artefaktów kultury ludowej okolic Cekowa k/Kalisza. Kolekcja ta stanowi poważnÄ… pozycjÄ™ w zbiorach WPE. Prezentowana byÅ‚a na wystawach czasowych w Muzeum, jak w innych placówkach: Muzeum Ceramiki w BolesÅ‚awcu, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum Zamku Górków w SzamotuÅ‚ach, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i PrzemysÅ‚u Rolno-Spożywczego w Szreniawie. W obecnym roku zakupiono inny zbiór - liczÄ…cy 172 obiekty — a jego twórcÄ… jest Edward Solarz, kolekcjoner i dÅ‚ugoletni mieszkaniec GoÅ‚aÅ„czy, obecnie mieszkajÄ…cy w Poznaniu. Razem zbiory te tworzÄ… ciekawÄ… i wyjÄ…tkowÄ… kolekcjÄ™, liczÄ…cÄ… 537 obiektów.

 

 

   Kolekcja obejmuje porcelanowe figurki i kropielniczki a także ceramiczne figurki Ukrzyżowanego na drewnianych krucyfiksach. Figurki przedstawiajÄ… popularne wyobrażenia sakralne: Serca Marii, Serca Jezusa, Matki Boskiej z DzieciÄ…tkiem, Chrystusa ZmartwychwstaÅ‚ego, ÅšwiÄ™tej Rodziny, DzieciÄ…tka Jezus, ÅšwiÄ™tych (miÄ™dzy innymi Anny, Józefa, Antoniego, Franciszka, StanisÅ‚awa Kostki) oraz anioÅ‚ów — w różnych rozwiÄ…zaniach ikonograficznych. Część z nich to odwzorowania cudownych wizerunków czczonych w znanych sanktuariach polskich i europejskich, sprzedawane jako pamiÄ…tki dla pielgrzymów: (np. figurki Matki Boskiej Wambierzyckiej, ÅšwiÄ™tej Rodziny Kaliskiej, Åšw. Anny pod Opolem, DzieciÄ…tka Praskiego, Matki Boskiej z Lourdes, i in.). Tanie, wykonane masowÄ… technologiÄ…, powielajÄ…ce standardowe wzory ikonograficzne i artystyczne, nabywane byÅ‚y i użytkowane przez odbiorców ze Å›rodowisk wiejskich i prowincjonalnych, wpisujÄ…c siÄ™ w obszar prywatnej, rodzinnej religijnoÅ›ci i rodzimej ikonosfery.

   Na wystawie wyeksponowanych zostanie caÅ‚ość kolekcji, liczÄ…ca 537 obiektów.

   Plastyczna aranżacja wystawy bÄ™dzie nawiÄ…zaniem ale także rozwiniÄ™ciem tej, którÄ… przyjÄ™to w pierwszej wystawie kolekcji, w 1994 r. Figurki pokazane zostanÄ… w dwustrefowym ukÅ‚adzie kompozycyjnym, w ramach którego wyodrÄ™bniona bÄ™dzie strefa „ziemska” — w formie narracji o ziemskich kolejach losu Jezusa i Matki Boskiej i „niebiaÅ„ska” — o hieratycznym ukÅ‚adzie figurek z centralnie usytuowanÄ… figurkÄ… Matki Boskiej TronujÄ…cej.



 

 

Wystawie towarzyszÄ… dwa wydawnictwa: katalog i plakat.

 

Marta Romanow-Kujawa




treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,opowiesci-swietych-figurek.html