Profesor Tomasz Jasiński laureatem X edycji Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego

25.04.2018

Tegoroczny laureat Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego jest historykiem-mediewistą, badaczem średniowiecznych dziejów Europy Środkowej.

 

OpublikowaÅ‚ sto kilkadziesiÄ…t publikacji, w tym kilkanaÅ›cie książek. Od ponad dwudziestu lat kieruje ZakÅ‚adem ŹródÅ‚oznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1996-2002 peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ dziekana WydziaÅ‚u Historycznego UAM. Od 2007 r. kieruje BibliotekÄ… KórnickÄ… PAN, w latach 2000-2011 byÅ‚ vice-prezesem PoznaÅ„skiego Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Nauk. Od 2000 r. jest czÅ‚onkiem zarzÄ…du w Internationale Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens zu Wien. W latach 2000-2004 wchodziÅ‚ w skÅ‚ad ZespoÅ‚u Nauk Humanistycznych H-01 Komitetu BadaÅ„ Naukowych, w 2004-2005 byÅ‚ zastÄ™pcÄ… przewodniczÄ…cego Komitetu BadaÅ„ Naukowych. Od 2005 do 2008 peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ przewodniczÄ…cego Komisji BadaÅ„ na rzecz Rozwoju Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2008 do 2011 r. byÅ‚ czÅ‚onkiem Komitetu Polityki Naukowej Rady Nauki przy MNiSW. W latach 2007-2012 zasiadaÅ‚ w Radzie Fundacji na rzecz Rozwoju Nauki. W latach 2008-2012 przewodniczyÅ‚ Radzie Naukowej OÅ›rodka Przetwarzania Informacji w Warszawie. W latach 1990-1991 byÅ‚ stypendystÄ… Fundacji Aleksandra von Humboldta na uniwersytecie w Bonn. WspóÅ‚pracuje z licznymi niemieckimi uniwersytetami i towarzystwami naukowymi. W ramach Internationale Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens zu Wien wraz z grupÄ… uczonych wÅ‚oskich, francuskich, niemieckich, angielskich oraz z paÅ„stw nadbaÅ‚tyckich i Rosji uczestniczy w miÄ™dzynarodowym programie badaÅ„ nad dziejami zakonu krzyżackiego.

 

 

               

                                               Fot. P. Namiota

 

 

Badania naukowe prof. Tomasz JasiÅ„skiego koncentrujÄ… siÄ™ wokóÅ‚ źródÅ‚oznawstwa (dyplomatyka, paleografia, kodykologia, annalistyka, poczÄ…tki Nowego Testamentu), literaturoznawstwa (dzieje poezji i prozy artystycznej w okresie późnoantycznym i Å›redniowiecznym), edytorstwa (Å›redniowieczne dokumenty Å‚aciÅ„sko- i niemieckojÄ™zyczne) oraz dziejów Europy Åšrodkowej w Å›redniowieczu (poczÄ…tki Polski, stosunki polsko-niemieckie, dzieje zakonu krzyżackiego, socjotopografia, dzieje Hanzy). W latach 1989-1999 prof. Tomasz JasiÅ„ski opublikowaÅ‚ wraz z prof. Antonim GÄ…siorowskim okoÅ‚o 1300 Å›redniowiecznych dokumentów dotyczÄ…cych dziejów Wielkopolski w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski – najważniejszym wydawnictwie źródÅ‚owym do dziejów tego makroregionu. Wiele miejsca w swoich badaniach poÅ›wiÄ™ciÅ‚ również dziejom poczÄ…tków paÅ„stwa polskiego i jego kultury, w tym m.in. kwestiom zwiÄ…zanym z chrztem ksiÄ™cia Mieszka, poczÄ…tkom paÅ„stwowoÅ›ci piastowskiej oraz zaprowadzanego przez dynastiÄ™ Piastów na podlegÅ‚ych jej ziemiach chrzeÅ›cijaÅ„stwa, a także stosunkom polsko-niemieckim w Å›redniowieczu, w tym dynastii Piastów w kontekÅ›cie Å›rodkowoeuropejskim czy dziejom zakonu krzyżackiego. W ostatnich latach Profesor JasiÅ„ski podjÄ…Å‚ też pogÅ‚Ä™bione studia źródÅ‚oznawcze nad najstarszÄ… annalistykÄ… polskÄ…, prowadzone z wykorzystaniem przede wszystkim metody porównawczej dla najważniejszych źródeÅ‚ rocznikarskich z okresu pierwszych Piastów, tj. m.in. Rocznika poznaÅ„skiego czy Rocznika kapituÅ‚y krakowskiej, zestawianych z annalistykÄ… czeskÄ… oraz niemieckÄ…. W szerokim zakresie wiedzÄ™ o poczÄ…tkach paÅ„stwa polskiego i jego kultury prezentowaÅ‚ (popularyzowaÅ‚) w mediach – radio, telewizji i prasie – oraz dziÄ™ki wygÅ‚aszanym licznym referatom i wykÅ‚adom otwartym dla szerokiego krÄ™gu odbiorców. W latach 2002-2006 byÅ‚ subsydientem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej („Geneza annalistyki polskiej i jej zwiÄ…zki z rocznikarstwem niemieckim i czeskim w X-XI w.”). W 2010 r. za rozprawÄ™ O pochodzeniu Galla Anonima otrzymaÅ‚ NagrodÄ™ Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiÄ…gniÄ™cie naukowe. W 2013 r. Prezes Polskiej Akademii Nauk przyznaÅ‚ mu nagrodÄ™ za opracowanie koncepcyjne i okreÅ›lenie zaÅ‚ożeÅ„ logicznych pierwszego na Å›wiecie programu komputerowego do badania rytmiki akcentowej prozy Å‚aciÅ„skiej, a także za przeprowadzenie badaÅ„ za pomocÄ… tego programu.

W uznaniu „zasÅ‚ug za wybitne osiÄ…gniÄ™cia w dziedzinie badaÅ„ naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego” KapituÅ‚a Nagrody na wniosek Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jednogÅ‚oÅ›nie przyznaÅ‚a panu profesorowi Tomaszowi JasiÅ„skiemu HonorowÄ… NagrodÄ™ Lednickiego OrÅ‚a Piastowskiego dziesiÄ…tej edycji.

 

Gratulujemy!!!

 

Wręczenie Nagrody nastąpiło 30 maja 2018 roku w kaplicy księcia Mieszka I na Ostrowie Lednickim o godz. 1100.





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,profesor-tomasz-jasinski-laureatem-x-edycji-nagrody-lednickiego-orla-piastowskiego.html