wtorek 26 kwiecień 2011

Projekt „MAŁY ARCHEOLOG” – piknik edukacyjny

Zapraszamy 30 kwietnia; 1-3maja; 4 czerwca; 2 lipca; 6 sierpnia i 3 września w godzinach od 10:00 do 17:00

Zapraszamy na Piknik Archeologiczno-Historyczny pod hasłem „Zabawa uczy”, którego celem jest promocja najcenniejszych zabytków archeologicznych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W zagrodzie wczesnośredniowiecznej na Ostrowie Lednickim zamieszkają grupy odtwórstwa historycznego, którzy jako dawni mieszkańcy tej wyspy, będą prezentować rekonstrukcje dawnych zabaw, tradycji i zwyczajów,  poznawanych wykopaliskowo – dzięki badaniom i szczegółowym analizom specjalistycznym.

           

Na Małym Skansenie staną mini pracownie, w których dzieci i dorośli będa mogli zapoznać się z profilem naukowym Muzeum. W polowej pracowni konserwacji zostaną pokazane metody zabezpieczeń i konserwacji zabytków z metalu i drewna; w polowej pracowni archeologicznej poznamy zasady dokumentacji badań wykopaliskowych, a chętnych zapraszamy do poznania pracy w wykopie archeologicznym, pod okiem specjalistów. W polowej pracowni przyrodniczej poznamy przedmioty z kości zwierzęcych, próby przyrodnicze, ale także będzie można zapoznać się z pracą antropologa. W polowej pracowni rekonstrukcji naczyń poznamy metody i sposoby rekonstrukcji historycznych naczyń glinianych. Pokażemy różne kategorie zabytków archeologicznych a specjaliści opowiedzą o pracy z zabytkiem, konieczności prowadzenia żmudnych badań, analiz i dokumentacji.

           Wyjątkową atrakcją dla dzieci będzie na pewno zabawa w Małego Archeologa i możliwość pracy w zainscenizowanym wykopie „pełnym” skarbów do znalezienia. 

Dzieci będą uczyły się opisywania zabytków, dokumentowania i ich wstępnej oceny surowcowej. Będą miały możliwość wykonania własnej KARTY ZABYTKU.

 

O godz. 12:00 archeolog oprowadzi zainteresowanych po Ostrowie Lednickim, opowiadając o znaleziskach i najnowszych wynikach badań wykopaliskowych.  

                                    Anna Wrzesińska

 

 

Patroni Medialni:

    

Archiwum