,,Radzim w świetle najnowszych badań" konferencja i otwarcie wystawy.

25.03.2014

Organizatorzy: Miasto i Gmina Murowana Goślina, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

21 marca w Auli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 625-lecia Murowanej Gośliny (1389–2014), połączona z konferencją popularnonaukową „Radzim w świetle najnowszych badań”. Wydarzenie zorganizowała Gmina Murowana Goślina i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Przybyłych gości (wśród których byli m.in. Jan Grabkowski Starosta Poznański, Wiesław Biegański Powiatowy Konserwator Zabytków w Poznaniu, Zbigniew Szeląg Nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko i Tomasz Sobalak Zastępca Nadleśniczego) powitał Tomasz Łęcki Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina. Następnie otwarcia uroczystej sesji Rady Miejskiej dokonał Konrad Strykowski (Przewodniczący Rady Miejskiej). Uchwałę okolicznościową odczytała Alicja Kobus (Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej). Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich radnych.

Tomasz Łęcki zapoznał radnych i przybyłych gości z programem obchodów 625-lecia Murowanej Gośliny, w których skład wejdą m.in. konkursy, spacery historyczne, wystawy, 25-lecie Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej, widowiska plenerowe, Jarmark św. Jakuba, rajdy rowerowe, koncerty i publikacje okolicznościowe. Zaprezentował logo obchodów, a także przedstawił osoby zaangażowane w organizację.

Tomasz Łęcki i prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy poinformowali o nowym etapie współpracy Gminy Murowana Goślina i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dotyczącym organizacji widowisk historycznych.

W przerwie na gości czekał obficie zastawiony stół, na którym znalazły się m.in. produkty regionalne jako wyraz przynależenia Murowanej Gośliny do międzynarodowej sieci miast dobrego życia noszącej nazwę Cittaslow.

Drugą część uroczystości stanowiła konferencja popularnonaukowa „Radzim w świetle najnowszych badań”; otwarcia dokonał prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa. Dyrektor podkreślił dobrą współpracę Gminy Murowana Goślina z Muzeum zapewniającą odpowiednie warunki organizacyjne i finansowe do prowadzenia badań grodziska na Ostrowie Radzimskim, jak również popularyzowanie ich wyników wśród naukowców, miłośników historii, młodzieży i szeroko pojętej społeczności lokalnej.

Sesję prowadził jeden z inicjatorów rozpoczęcia badań Radzimia – Ryszard Pomin Radny Powiatu Poznańskiego i pracownik Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina. Pierwszy referat wygłosił mgr Michał Skoczyński z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wystąpieniu przedstawił dzieje Radzimia w świetle źródeł historycznych. Opisał rozwój i regres wsi ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką pełniła w kluczu dóbr kawalerów maltańskich.

Referat wygłoszony przez dra Andrzeja Kowalczyka z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dotyczył stratygrafii i chronologii Ostrowa Radzimskiego na podstawie wyników badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 2002-2012 na wyspie radzimskiej oraz w mniejszym stopniu źródeł kartograficznych.

Profesor UMK dr hab. Daniel Makowiecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na podstawie analizy szczątków kostnych z badań archeologicznych omówił znaczenie zwierząt w życiu mieszkańców Ostrowa Radzimskiego. Ludzie zamieszkujący wyspę w początkach wczesnego średniowiecza spożywali więcej wołowiny niż wieprzowiny. Natomiast w warstwach kulturowych z czasów funkcjonowania grodu odnotowano większy udział kości świń niż bydła. Archeozoolog stwierdził, iż w zdobywaniu surowców zwierzęcych przez mieszkańców Ostrowa Radzimskiego istotną rolę odgrywały polowania, w szczególności na jelenia.

Rośliny uprawiane w średniowieczu przedstawił dr Mariusz Gałka z Zakładu Biogeografii i Paleoekologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, omawiając także wyniki analizy szczątków roślinnych z Radzimia. W próbce stwierdził kilkaset zwęglonych nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Obok silnie kompostowanych/zwęglonych nasion lnu nie zarejestrowano torebek, które często towarzyszą nasionom na stanowiskach archeologicznych. Materiał był zatem oczyszczony.

Związki Radzimia z Murowaną Gośliną omówił mgr Dariusz Paprocki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina. Zwrócił on uwagę na wspólną przynależność do organizacji opolnej, przynależność Murowanej Gośliny do kasztelanii radzimskiej oraz bardzo prawdopodobne odziedziczenie przez Murowaną Goślinę pewnych funkcji radzimskiego ośrodka kasztelańskiego.

Konferencję zakończyło zaproszenie na zmodernizowaną wystawę archeologiczną prezentowaną w budynku Biblioteki Publicznej w Murowanej Goślinie.

W podsumowaniu Tomasz Łęcki wyraził zadowolenie z przebiegu badań nad dziejami Radzimia, podkreślając jego historyczne związki z Murowaną Gośliną. Natomiast prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa wskazał na konieczność wydania publikacji o Radzimiu, w której skład wejdą m.in. materiały z konferencji.

zdjęcia: Andrzej Ziółkowski





tre zostaa wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,radzim-w-swietle-najnowszych-badan-konferencja-i-otwarcie-wystawy.html