poniedziałek 30 lipiec 2012

Średniowieczne życie dworskie w Gieczu

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę miesiąca 5 sierpnia o godzinie 14.00 w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu na tzw. Grodziszczku odbędzie się kolejne w tym roku spotkanie z cyklu Niedziela w muzeum.

 

Rodziny z dziećmi oraz turystów indywidualnych chcących w ciekawy sposób spędzić letnie, niedzielne popołudnie pracownicy Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu zapraszają 5 sierpnia na Grodziszczko.

 

Tym razem w ramach spotkania pt. Sztuka średniowiecza będzie można doświadczyć uroków barwnego życia dworskiego na średniowiecznym grodzie. Barwy, smaki i warunki życia dworskiego w czasach średniowiecza przybliżą uczestnikom różne gry i zabawy oraz warsztaty tańca prowadzone przez Annę Kontor z La Maison de la Bretagne w Poznaniu. Kulminacją niedzielnego spotkania będzie zdobywanie zamku, po którym z rąk księcia chłopcy dostąpią zaszczytu pasowania na rycerzy, a dziewczynki mianowania na damy dworu. Spotkanie, w którym udział jest bezpłatny, zakończy ognisko oraz dworska uczta wydana przez księcia dla wszystkich przybyłych gości.

 

Do tej pory w Rezerwacie Archeologicznym Gieczu w ramach serii spotkań Niedziela w muzeum  odbyły się: Niedziela archeologiczna, Postrzyżyny słowiańskie,  Gdzie jest kwiat paproci? oraz Bajkowa niedziela. Kolejne spotkania odbędą się we wrześniu – Święto plonów, październiku – Śladami „Starej Baśni” i w listopadzie – Dziady. Cykl spotkań zakończą w grudniu Gody, czyli obchody starego słowiańskiego święta związanego z przesileniem słonecznym i początkiem nowego roku.

 

Dodatkowe informacje na temat Niedziel w muzeum można uzyskać dzwoniąc pod numer 61 285 92 22 lub pisząc na adres e-mailowy: promocja@giecz.pl.

 

Zawsze warto nas odwiedzić ! :-)

 

Organizacja tegorocznych spotkań na piastowskim grodzie w Gieczu jest możliwa dzięki  dotacji przyznanej MPP na Lednicy przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Światowid w ramach działania 4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

 

Oprac. D. Błaszczyk, fot. M. Miciak.

Archiwum