Tajemnice drzew

24.01.2018

Tak mało wiemy o życiu otaczającego nas świata przyrody. O wiele więcej o stojących na parkingu samochodach, a przecież rośliny nie są maszynami – żyją i walczą o przetrwanie. Ta walka jest niekiedy bardzo heroiczna.

Gdy drzewo zostaje Å›ciÄ™te – u nas w Muzeum przeważnie topole – czy wtedy jest martwe? Pozostaje pniak, z którego niekiedy wyrasta nowy pieÅ„. Tak staÅ‚o siÄ™ w przypadku topoli rosnÄ…cej za bibliotekÄ… muzealnÄ… w pobliżu jeziora Lednica. W warunkach naturalnych jest to reguÅ‚Ä…. Dawniej drzewa liÅ›ciaste byÅ‚y wycinane przez wÄ™glarzy i przeksztaÅ‚cane na wÄ™giel drzewny. Z pniaków wyrastaÅ‚y nowe pnie, tworzÄ…c filar wielu wspóÅ‚czesnych lasów liÅ›ciastych, zwÅ‚aszcza lasy dÄ™bowo-grabowe majÄ… źródÅ‚o w lasach odroÅ›lowych. Zadajemy pytanie, czy topola przedstawiona na zdjÄ™ciu poniżej to mÅ‚ode drzewo, czy raczej wiekowy starzec. W Å›wiecie nauki prowadzone sÄ… na ten temat dyskusje, ale uczeni badajÄ…cy prastare Å›wierki w szwedzkiej prowincji Dalarna zaskoczyli Å›wiat swoimi wynikami. Badano drewno korzeni metodÄ… C14, a nowych pÄ™dów z ostatnich stuleci nie traktowano jako pojedyncze drzewa, ale część caÅ‚oÅ›ci powiÄ…zanej z korzeniem. Badanie wykazaÅ‚o nieprawdopodobny wiek drzew – dziewięć tysiÄ™cy pięćset pięćdziesiÄ…t lat.

 

Pniak topoli znajdujÄ…cy siÄ™ za bibliotekÄ… Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (fot. K. Renn)

 

PÄ…czki, korÄ™ oraz liÅ›cie topoli stosowano już w Å›redniowieczu na schorzenia reumatyczne, zapalenie dróg moczowych oraz infekcjÄ™ górnych dróg oddechowych. KorÄ™ topoli wykorzystywano jako barwnika weÅ‚ny i garbownika skór, drewno natomiast do wyrobu tarcz. SÅ‚owianie sadzili topole w pobliżu swoich domostw, traktujÄ…c te drzewa jako osÅ‚onÄ™ od wiatru oraz rodzaj piorunochronu.

 


Pniak topoli i mÅ‚ode drzewo rosnÄ…ce za bibliotekÄ… Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (fot. K. Renn)

 

FascynujÄ…cym zjawiskiem zwiÄ…zanym z drzewami jest mikoryza. StrzÄ™pki grzybów wrastajÄ… w delikatne korzenie wÅ‚osowate i je otaczajÄ…. Grzybnia przemieszcza siÄ™ wówczas po glebie leÅ›nej, docierajÄ…c do innych drzew i Å‚Ä…czÄ…c siÄ™ z ich korzeniami. Powstaje sieć, przez którÄ… zaczyna siÄ™ wymiana skÅ‚adników pokarmowych oraz informacji dotyczÄ…cych np. zbliżajÄ…cego siÄ™ zagrożenia spowodowanego atakiem owadów. LeÅ›niczy Peter Wohlleben porównaÅ‚ tÄ™ sieć do dziaÅ‚ania Internetu: […] tego rodzaju okablowanie ma swojÄ… cenÄ™. Jak wiemy, grzyby sÄ… zdane na skÅ‚adniki pokarmowe innych gatunków, ponieważ pod wieloma wzglÄ™dami przypominajÄ… raczej zwierzÄ™ta. Bez dostaw pożywienia po prostu zginęłyby z gÅ‚odu. ŻądajÄ… zatem zapÅ‚aty w postaci cukru i innych wÄ™glowodanów, których ma dostarczać drzewo partnerskie. Grzyby nie sÄ… przy tym szczególnie powÅ›ciÄ…gliwe w swych roszczeniach. Za swe usÅ‚ugi domagajÄ… siÄ™ aż do jednej trzeciej caÅ‚ej produkcji. Grzyby dziaÅ‚ajÄ… za to korzystnie, biorÄ…c na siebie filtracjÄ™ metali ciężkich, które sÄ… dla korzeni drzew szkodliwe, a pojawiajÄ… siÄ™ jesieniÄ… w dorodnych owocnikach np. borowikach zbieranych z lasu w celu przyrzÄ…dzenia smacznego posiÅ‚ku.

 

Innym ciekawym zjawiskiem z życia drzew jest tzw. przykrÄ™canie Å›wiatÅ‚a jako Å›rodka wychowawczego stosowanego wobec podlotków. Czemu to sÅ‚uży? Przecież drzewka mogÅ‚yby szybko rosnąć – przyrost pÄ™du szczytowego o póÅ‚ metra w sezonie to nie problem. Otóż nie! Powolny wzrost w mÅ‚odoÅ›ci jest warunkiem osiÄ…gniÄ™cia sÄ™dziwego wieku, gwarantuje bowiem, że komórki drewna powstajÄ…ce we wnÄ™trzu pnia sÄ… bardzo maÅ‚e, zatem elastyczne i odporne na zÅ‚amania. Drzewa uzyskujÄ… w ten sposób również zwiÄ™kszonÄ… odporność na grzyby, którym nie jest Å‚atwo rozprzestrzeniać siÄ™ w Å‚ykowatym pniu. MÅ‚ode buki rosnÄ…ce pod koronami dwustuletnich drzew rodzicielskich za pomocÄ… korzeni otrzymujÄ… cukry oraz inne skÅ‚adniki pokarmowe. Kiedy stare drzewo przewróci wiatr, powstajÄ…ca luka w drzewostanie dopinguje mÅ‚ode drzewka do rywalizacji w walce o Å›wiatÅ‚o. PrzyspieszajÄ… zatem wzrost, wczeÅ›niej dostosowujÄ…c liÅ›cie lub igÅ‚y do fotosyntezy przy silniejszym Å›wietle. Zarastanie przeÅ›witu po drzewie rodzicielskim przez gaÅ‚Ä™zie sÄ…siadów trwa okoÅ‚o dwudziestu lat i tego czasu mÅ‚ode drzewka na pewno nie zmarnujÄ…!

 


PrzeÅ›wit powstaÅ‚y po powalonym drzewie daje możliwość wzrostu mÅ‚odym drzewkom. Park krajobrazowy Südschwarzwald w Niemczech (fot. K. Renn)

 

W innej sytuacji znajdujÄ… siÄ™ drzewa sadzone przy ulicach miast i w parkach: tam dostÄ™pu do Å›wiatÅ‚a nie brakuje. Drzewa te co roku wytwarzajÄ… dÅ‚ugie pÄ™dy szczytowe. To, że komórki w ich wnÄ™trzu sÄ… duże i zawierajÄ… sporo powietrza, czyli sÄ… podatne na atak grzybów, w mÅ‚odym wieku osobnika nie stanowi wiÄ™kszego problemu. Jednak kiedy drzewo wyroÅ›nie na zbyt okazaÅ‚e, zaczynajÄ… siÄ™ zabiegi pielÄ™gnacyjne sÅ‚użące upiÄ™kszaniu krajobrazu naszych miast. Wtedy ta dorodna korona zostaje przyciÄ™ta, co jest dotkliwym ciosem dla korzeni, ponieważ jakiÅ› procent z nich zginie z powodu ograniczenia fotosyntezy. W miejscach cięć na pniu wniknÄ… grzyby, a naniesiona na rany maść ogrodnicza w wielu wypadkach przyspiesza tylko procesy rozkÅ‚adu, ponieważ pod spodem drewno pozostaje wilgotne. System korzeniowy drzew w lasach może rozrastać siÄ™ na boki, w miastach ogranicza go jezdnia, a pod chodnikiem – ziemia ubita po zaÅ‚ożonej instalacji. Do tego dochodzi klimat miejski ksztaÅ‚towany przez gromadzÄ…ce ciepÅ‚o asfalt i beton, natomiast w zimie glebÄ™ obciąża powszechnie stosowana sól.

Tym krótkim artykuÅ‚em próbujÄ™ zwrócić uwagÄ™ na to, że miejskie drzewa muszÄ… samotnie w bardzo ciężkich warunkach walczyć o przetrwanie. Może chociaż docenimy ich obecność w gorÄ…ce lato, kiedy dajÄ… cieÅ„! W te upalne dni życie w mieÅ›cie byÅ‚oby bez nich bardzo uciążliwe.

 


Platany z mocno przyciętą koroną, Colmar we Francji (fot. K. Renn)

 

 

tekst K. Renn 

 

 

 

 

Literatura:

 

1. KÅ‚osiewicz Stefan i Olga. 2011. Ocalić od zapomnienia. Przyroda w polskiej tradycji. Wydawnictwo Sport i Turystyka – MUZA SA. Warszawa.

 

2. Wohlleben Peter. 2016. Sekretne życie drzew. Wydawnictwo Otwarte. Kraków.

 

 




treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,tajemnice-drzew.html