poniedziałek 06 czerwiec 2016

Wizyta w Pałacu Prezydenckim

1 czerwca została przekazana do Pałacu Prezydenckiego replika dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Dzwon ofiarowała delegacja w skład której weszli m.in. prof. Andrzej Marek Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Dzwon „Mieszko i Dobrawa” powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu; słynnej odlewni dzwonów, która w poprzednim roku wykonała dzwon św. Jana Pawła II dla Królewskiej Katedry na Wawelu.

Po raz pierwszy zabrzmiał 14 kwietnia tego roku podczas oficjalnych uroczystości z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski odbywających się na Ostrowie Lednickim. Relację z wydarzenia można zobaczyć tutaj. W trakcie tej uroczystości, ludwisarze Waldemar Olszewski i Piotr Olszewski, przekazali cztery repliki dzwonu na ręce Prymasa Polski dla Kościoła na świecie, Kościoła w Polsce i Narodu polskiego.

 

 

Moment przekazania dzwonu w Pałacu Prezydenckim był bardzo doniosły. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, dzwon odebrał Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

- Byliśmy dumni że mogliśmy wraz z wykonawcami dzwonu przekazać go do Pałacu Prezydenckiego. Ten dzwon stanowi dziś symbol tradycji chrześcijańskiej w Polsce a jednocześnie jest to dzwon o charakterze symboliki państwowej, dlatego zaszczytem było przekazanie go do Pałacu Prezydenckiego – dodaje wójt gminy Łubowo i zaznacza, że do Pałacu Prezydenckiego trafiły także miniaturki tego dzwonu.

Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dodał - Znaczenie tego dzwonu nie jest lokalne, ono dotyka naszego kraju, ten dzwon uświetnia Ostrów Lednicki i przypomina, że tu powstało państwo polskie. Jest więc to dzwon o wymiarze państwowym, porównywalny do Dzwonu Zygmunta, który reprezentuje dynastię jagiellońską, a nasz reprezentuje jednoznacznie dynastię piastowską. To nie jest zwykły dzwon, on będzie bił tylko w szczególnych momentach.

 

Pierwsza próba dzwonu ,,Mieszko i Dobrawa"

 

 

Moment odlania dzwonu

 

 

Dzwon ,,Mieszko i Dobrawa" na Targach Sacroexpo

 

 

Brzmienie dzwonu ,,Mieszko i Dobrawa"

 

 
 
 
 
 
 

Archiwum