Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w roku 2015 przyznał dotację Muzeum

07.04.2015

***

ROK 2016

 

Na obszarze Wielkopolskiego Parku Etnograficznego przygotowano Å›cieżkÄ™ edukacji przyrodniczej ,,BezkrÄ™gowce i roÅ›liny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym” autorstwa prof. Zbigniewa Celki i Katarzyny Renn ukazujÄ…cÄ… najpiÄ™kniejsze i najbardziej charakterystyczne elementy szaty roÅ›linnej oraz niektóre bezkrÄ™gowce wystÄ™pujÄ…ce na tym terenie. Jest to projekt naukowy realizowany przez pracowników DziaÅ‚u Nauk Przyrodniczych MPP na Lednicy. Dofinansowany ze Å›rodków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
 

Opis ścieżki

Spacer Å›cieżkÄ… przyrodniczÄ… po Wielkopolskim Parku Etnograficznym rozpoczynamy przy wejÅ›ciu gÅ‚ównym do skansenu. Nasz pierwszy przystanek obserwacyjny znajduje siÄ™ ok. 100 m na poÅ‚udnie od wejÅ›cia (Przystanek 1 – Sad drzew owocowych dawnych odmian), nastÄ™pnie Å›cieżkÄ… przez park dworski dochodzimy do Å‚Ä…ki (Przystanek 2 – Storczykowe Å‚Ä…ki i drapieżne biegacze). W centralnej części skansenu etnograficznego znajduje siÄ™ karczma z SokoÅ‚owa BudzyÅ„skiego. Drewniane i gliniane Å›ciany oraz strzechÄ™ tego budynku zasiedla wiele gatunków wolnożyjÄ…cych i pasożytniczych bÅ‚onkówek (Przystanek 3 – Dzikie pszczoÅ‚y w karczmie). IdÄ…c Å›cieżkÄ… w kierunku wiatraków napotykamy jednÄ… z ciekawszych zagród znajdujÄ…cych siÄ™ w skansenie jest to zagroda osadnika olÄ™derskiego pochodzÄ…ca z Równiny Nowotomyskiej (zachodnia Wielkopolska) i ukazujÄ…ca sposób budowania i gospodarowania kolonistów niemieckich. Przy zagrodzie olÄ™derskiej zaÅ‚ożono w 2013 r. chmielnik i wybudowano suszarniÄ™ chmielu (Przystanek 4 – RoÅ›liny towarzyszÄ…ce czÅ‚owiekowi). Na pagórku z wiatrakami znajduje siÄ™ kolejny punkt obserwacyjny (Przystanek 5 – Goździkowe wzgórze), wyksztaÅ‚ciÅ‚a siÄ™ tutaj murawa ciepÅ‚olubna. Jest to nieleÅ›ne zbiorowisko roÅ›linne zbudowane przez Å›wiatÅ‚ożądne i czÄ™sto wapieniolubne roÅ›liny. Jej skÅ‚ad roÅ›linny podobnie jak i na Å‚Ä…ce jest póÅ‚naturalny, a dla stabilnoÅ›ci tego ekosystemu niezbÄ™dna jest ingerencja, np. ekstensywny wypas czy koszenie. ÅšcieżkÄ™ koÅ„czymy w lesie iglastym oraz w zabytkowym parku w Dziekanowicach. Las i park znajdujÄ… siÄ™ w zachodniej części wsi, nad wschodnim brzegiem jeziora Lednica (Przystanek 6 – Las na „Zbyrce” i kwitnÄ…ce bluszcze w parku).

                                                                                                                        Katarzyna Renn

 

 

 

Legenda:

Przystanek 1 – Sad drzew owocowych dawnych odmian

Przystanek 2 – Storczykowe Å‚Ä…ki i drapieżne biegacze

Przystanek 3 – Dzikie pszczoÅ‚y w karczmie

Przystanek 4 – RoÅ›liny towarzyszÄ…ce czÅ‚owiekowi

Przystanek 5 – Goździkowe wzgórze

Przystanek 6 – Las na „Zbyrce” i kwitnÄ…ce bluszcze w parku


 

 

ROK 2015

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w roku 2015 przyznaÅ‚ dotacjÄ™ na zÅ‚ożony przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy projekt Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - II etap, bÄ™dÄ…cy kontynuacjÄ… zrealizowanego w 2014 i  sfinansowanego przez WFOÅšiGW projektu Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - I etap.

      Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to inicjatywa, która zÅ‚ożona jest z dwóch etapów. Pierwszy, w 2014 roku realizowany byÅ‚ na Ostrowie Lednickim, gdzie powstaÅ‚a oznakowana 5 przystankami Å›cieżka przyrodnicza, o dÅ‚ugoÅ›ci ok. 0,8 km. Każde stanowisko (przystanek) jest oznaczony  tablicÄ… informacyjnÄ…, a caÅ‚a Å›cieżka zostaÅ‚a opisana na tablicach gÅ‚ównych. Z dotacji wydano publikacjÄ™ prof. Zbigniewa Celki „ROÅšLINY NAD LEDNICÄ„, Å›cieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Ostrów Lednicki”. PowstaÅ‚a oferta zajęć edukacji ekologicznej z  Kartami Edukacyjnymi do zajęć z dziećmi i mÅ‚odzieżą, które bÄ™dÄ… realizowane od czerwca do wrzeÅ›nia w br. roku. Miejscem prowadzenia lekcji jest Ostrów Lednicki, osoba prowadzÄ…ca p. mgr inż. Katarzyna Renn (zajÄ™cia po wczeÅ›niejszym uzgodnieniu telefonicznym). Wydrukowano liczne materiaÅ‚y reklamujÄ…ce caÅ‚y projekt.

     Projekt który bÄ™dzie realizowany z przyznanej dotacji w 2015 roku, Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - II etap, obejmuje kolejne trzy oddziaÅ‚y muzeum. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy chroni trzy wczesnopiastowskie grody: Ostrów Lednicki, Gród w Gieczu i Gród w Grzybowie (bÄ™dÄ…ce OddziaÅ‚ami MPP a wpisanymi do Rejestru Zabytków Województwa Wielkopolskiego). Grodziska te sÄ… jednymi z najstarszych i najwiÄ™kszy z grodów powstaÅ‚ych w poczÄ…tkach X wieku i leżą w centrum domeny pierwszych Piastów – dynastii z której pochodzili pierwsi wÅ‚adcy historycznej Polski. Obok centralnych grodów zaÅ‚ożonych w Gnieźnie i Poznaniu, grody na Ostrowie Lednickim, w Gieczu ale także gród w Grzybowie odgrywaÅ‚y ważnÄ… rolÄ™ w poczÄ…tkach formowania siÄ™ paÅ„stwa. Trzeba też dodać, iż wszystkie majÄ… bardzo bogatÄ… szatÄ™ roÅ›linnÄ… i w różnym stopniu zaawansowania, podlegajÄ… ochronie. Podobnie Wielkopolski Park Etnograficzny – oddziaÅ‚ muzeum, z bogatÄ… szatÄ… roÅ›linnÄ… wsi XIX-wiecznej, zarówno w części dworskiej jak i wiejskiej. Etap II projektu bÄ™dzie realizowany w grodach w Gieczu i w Grzybowie oraz na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Do koÅ„ca października zostanÄ… wytyczone Å›cieżki przyrodnicze, opisane przystanki z bogatÄ… faunÄ… i florÄ…. PowstanÄ… materiaÅ‚y edukacyjne dla każdego z oddziaÅ‚ów, książeczki dydaktyczne, karty edukacyjne dla dzieci, foldery. PowstanÄ… materiaÅ‚y promocyjne i reklamowe do projektu. Koordynator projektu Anna WrzesiÅ„ska. Wykonawcy: Katarzyna Renn (WPE), Patrycja Klimowicz (Giecz), Jacek WrzesiÅ„ski (Grzybowo). Wojciech Kujawa – projekt plastyczny wszystkich materiaÅ‚ów.

     Już dzisiaj zapraszamy do zwiedzania tych wyjÄ…tkowych przyrodniczo miejsc naszego muzeum.

 

Anna Wrzesińska

 

Lekcja muzealna na Ostrowie Lednickim (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym)

Liczba uczestników do 35 dzieci, czas trwania 45-60 min. (do wyboru)

Osoba prowadząca: Katarzyna Renn, Dział Nauk Przyrodniczych MPP

Kontakt: tel. (61) 427 50 10 wew. 237; e-mail: przyroda.kr@lednica.pl

 
___________________________________________________________________________

 

ROK 2014

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w roku 2014 przyznaÅ‚ dotacjÄ™ na dwa projekty zÅ‚ożone przez muzeum Wojewódzki Fundusz Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w roku 2014 przyznaÅ‚ dotacjÄ™ na dwa projekty, zÅ‚ożone przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - I etap, i Rewaloryzacja terenów zieleni w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

   Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy chroni trzy wczesnopiastowskie grody: Ostrów Lednicki, Gród w Gieczu i Gród w Grzybowie (bÄ™dÄ…ce OddziaÅ‚ami MPP a wpisanymi do Rejestru Zabytków Województwa Wielkopolskiego). Grodziska te sÄ… jednymi z najstarszych i najwiÄ™kszy z grodów powstaÅ‚ych w poczÄ…tkach X wieku i leżą w centrum domeny pierwszych Piastów – dynastii z której pochodzili pierwsi wÅ‚adcy historycznej Polski. Obok centralnych grodów zaÅ‚ożonych w Gnieźnie i Poznaniu, grody na Ostrowie Lednickim, w Gieczu ale także gród w dzisiejszym Grzybowie odgrywaÅ‚y ważnÄ… rolÄ™ w poczÄ…tkach formowania siÄ™ paÅ„stwa. Warto zauważyć, iż we wczesnym Å›redniowieczu peÅ‚niÅ‚y one ważne funkcje, odgrywaÅ‚y istotnÄ… rolÄ™ i wszystkie funkcjonowaÅ‚y w organizmie paÅ„stwowym majÄ…cym swój poczÄ…tek na obszarze Wielkopolski. Trzeba też dodać, iż wszystkie majÄ… bardzo bogatÄ… szatÄ™ roÅ›linnÄ… i w różnym stopniu zaawansowania, podlegajÄ… ochronie. Podobnie Wielkopolski Park Etnograficzny – oddziaÅ‚ muzeum, z bogatÄ… szatÄ… roÅ›linnÄ… wsi XIX-wiecznej, zarówno w części dworskiej jak i wiejskiej.

    Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to inicjatywa, która zÅ‚ożona jest z dwóch etapów. Pierwszy, realizowany w 2014 r. skÅ‚ada siÄ™ z 5 przystanków na Ostrowie Lednickim. DÅ‚ugość Å›cieżek to ok. 0,8 km. Każde stanowisko (przystanek) jest oznaczone tablicÄ… informacyjnÄ…, a caÅ‚a Å›cieżka zostaÅ‚a opisana na tablicach gÅ‚ównych. Z dotacji wydano publikacjÄ™ prof. Zbigniewa Celki „ROÅšLINY NAD LEDNICÄ„, Å›cieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Ostrów Lednicki”. PowstaÅ‚a oferta zajęć edukacji ekologicznej z Kartami Edukacyjnymi do zajęć z dziećmi i mÅ‚odzieżą. Wydrukowano liczne materiaÅ‚u reklamujÄ…ce caÅ‚y projekt.

       W ramach projektu Rewaloryzacji terenów zieleni (…) na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu, w których znajdujÄ… siÄ™ aleje kasztanowców, przeprowadzono zakÅ‚adanie opasek lepowych. Przeprowadzono ciÄ™cia pielÄ™gnacyjne drzew i żywopÅ‚otów w Dziekanowicach, na terenie zabytkowego parku, oraz w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu i w Grzybowie, ciecia suchych, obumarÅ‚ych gaÅ‚Ä™zi na terenie grodów. Również w ramach projektu zakupiono sadzonki pod nasadzenia w Dziekanowicach, Gieczu i Grzybowie. W ramach przedsiÄ™wziÄ™cia zakupiono nasiona zbóż w celu odtworzenia upraw wczesnoÅ›redniowiecznych roÅ›lin, oraz nasiona trawy do uzupeÅ‚nieÅ„ na terenie grodów.

  Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zÅ‚ożono na rok 2015, kolejny projekt Åšcieżki edukacji ekologicznej w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - II etap, który oczekuje na rozpatrzenie.

 

 

Anna Wrzesińska

 

 

 
 
...wiÄ™cej o Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu 




treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
https://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,wojewodzki-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej-w-poznaniu-w-200.html