wtorek 20 sierpień 2013

Grzybowskie Spotkania z Archeologią - spotkanie 4

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zaprasza na kolejne GRZYBOWSKIE SPOTKANIA Z ARCHEOLOGIĄ – imprezę plenerową połączoną z organizacją szeregu zajęć edukacyjno-historycznych, warsztatów i pokazów oraz Wiejskim Targiem produktów lokalnych i rzemiosł z terenów objętych działaniem LGD. WSTĘP WOLNY

 

SPOTKANIE 4, w dniu 31 sierpnia, pod hasłem: Garncarstwo dawniej i dziś – czyli : Nie święci garnki lepią?

Tematem przewodnim będzie glina – wyroby z gliny, przedmioty historyczne, repliki zabytków, a też współczesne wyroby, nauka, prezentacja i sprzedaż. W zagrodzie edukacyjnej grodu staną wczesnośredniowieczne warsztaty, gdzie odtwórcy historyczni przedstawią pracę rzemieślników. Edukacja historyczna i pokazy, zostaną połączone z prezentacją wyrobów współczesnych i możliwością ich zakupu na wiejskim targu. Połączymy naukę o naszej historii materialnej ze współczesnym wiejskim targiem wyrobów rzemiosła i produktów lokalnych. Dla widzów i dzieci odbędą się pokazy technik lepienia naczyń i zabawek. Staną stanowiska wczesnośredniowiecznych garncarzy, ale będzie też można samemu spróbować pracy na kole garncarskim. Zostanie zaprezentowany wypał wykonanych naczyń, w zrekonstruowanym piecu garncarskim i w ognisku. Obok nowych warsztatów staną znane z poprzednich edycji stanowiska historycznego stolarza, cieśli i snycerzy ale i współcześni rzeźbiarze pokazujący swą pracę. Będzie drewno i wyroby z drewna, zarówno repliki zabytków jak i współczesne wyroby. Będzie wikliniarz wyplatający kosze, powroźnik splatający powrozy i sznury oraz garncarz z wyrobami z gliny (garnki, miski, donice, kubki, drobne dekoracje, dzwoneczki, figurki itp.). Targ Wiejski to stragany rzemieślników z ich wyrobami, ale i produktami spożywczymi. Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Grzybowa przygotują domowe wypieki. W sali edukacyjnej muzeum, o godz. 12:00 odbędzie się wykład prof. Wojciecha Dzieduszyckiego z IAiE PAN o/w Poznaniu nt. „Pisanki i grzechotki gliniane. Dla najmłodszych powstanie wykop archeologiczny, w którym skarbami do odkrycia będą liczne ułamki historycznych naczyń-skorup odnajdowanych podczas badań wykopaliskowych, co pozwoli przekazać dzieciom i ich rodzicom wiedzę jak ważne są to zabytki, dla naszego dziedzictwa i naszej kultury. Na wszystkich czeka wiele różnych atrakcji. Zapraszamy. WSTĘP WOLNY.

 

Projekt sfinansowany jest przez Lokalną Grupę Działania „Z Nami Warto”, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w ramach Osi 3, „Małe Projekty”.

 

Zapraszamy rzemieślników z powiatu wrzesińskiego i sąsiednich do udziału w projekcie. Czekamy na zgłoszenia. Zapraszamy rodziców z dziećmi na zajęcia edukacyjne, oraz na zakupy.

Kontakt: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września, tel. 61 880 00 76, kom. 507 513 798, e-mail: grod.grzybowo@onet.eu

Archiwum