Nie ma takiej potrzeby, bilety można nabyć w kasach muzelanych.
Czy płatność można realizować kartą płatniczą i BLIK-iem?
Tak. W sklepikach muzealnych i w Karczmie Lubczynek (zlokalizowanej przy kasie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego) można realizować płatności za pomocą karty płatniczej i kodu BLIK.
Czy można zaparkować przy muzeum?
Każdy oddział Muzeum dysponuje parkingiem naziemnym dla samochodów osobowych i autokarów. Parking jest bezpłatny.
Jak długo trwa zwiedzanie?
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - ok. 1,5 godziny
Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim - ok. 1,5 godziny (razem z wystawami na terenie małego skansenu)
Nowa Siedziba Muzeum z wejściem na taras widokowy - ok. 1 godziny
Czy Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem?
W oddziałach istnieje możliwość skorzystania z usługi oprowadzania (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja).
Wielkopolski Park Etnograficzny i Ostrów Lednicki (0-61) 102 82 91
W Wielkopolskim Parku Etnograficznym zapraszamy do Karczmy Lubczynek na potrawy kuchni regionalnej. W niedalekiej odległości znajdują się: Karczma na Lednicy, Karczma Lednickie Wrota.
Czy można zwiedzać muzeum z psem?
Tak. Psy należy prowadzić na smyczy i w kagańcu*; do wnętrz domów małe psy można wnosić na rękach a duże należy zostawić na zewnątrz pod opieką.
*wyjątek stanowią małe psy
Czy są dostępne materiały promocyjne, questy?
W kasach muzealnych dostępne są bezpłatne prospekty. Na stronie internetowej lednica.pl. umieszczone są questy do bezpłatnego pobrania.
Czy w ofercie muzeum znajdują się wydawnictwa?
Oferta wydawnictw dostępna jest w stacjonarnych sklepikach muzealnych. Wydawnictwa można również nabyć drogą on-line.
UWAGA! Istnieje możlwiość bezpłatnego pobrania artykułów z naszej internetowej biblioteki STUDIÓW LEDNICKICH.
Co stanowi Wielkopolski Park Etnograficzny?
To miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat.
Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady.
Na terenie Parku odbywają się coroczne imprezy oddające cykl życia dawnej wsi – Marzanna, Żywy Skansen, Pożeganie lata i wydarzenia obrazujące dawne zajęcia. Dają one sposobność zobaczyć, w jaki sposób świętowali i pracowali mieszkańcy wsi. W skansenie znajduje się punkt gastronomiczny serwujący lokalne specjalności - Karczma Lubczynek.
Wielkopolski Park Etnograficzny eksponuje bogaty zbiór drewnianej architektury wiejskiej. W jego skład wchodzą zarówno domy mieszkalne, jak i budynki gospodarcze i kultowe. Architekturę ziemiańską reprezentuje kopia barokowego dworu ze Studzieńca oraz kopie oficyn z Łomnicy. Skansenową wieś tworzą budynki z XIX i drugiej połowy XVIII wieku oraz młodsze z pierwszej połowy XX wieku. W kolekcji muzealnej znajdują się także bogate zbiory wyposażenia domowego i gospodarczego. Nie zawsze są to przedmioty wysokiej klasy artystycznej, jednak mają znaczenie jako pamiątki przeszłości. Wśród nich wymienić można np. snycersko zdobione łóżka, kunsztownie oprawione oleodruki, porcelanowe figury, rzeźby oraz bogaty zbiór narzędzi i maszyn do wyposażenia warsztatów rzemieślniczych: kowalskiego, szewskiego, garncarskiego oraz warsztatów przemysłu domowego.
W zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego znajduje się również kolekcja współczesnej plastyki nieprofesjonalnej. Tematem dzieł, przeważnie rzeźb w drewnie oraz glinie, są lokalne dzieje, zwyczaje i obrzędy, a także wiejska codzienność, zwłaszcza praca. Szczególną inspirację stanowi dawna twórczość świątkarska: krzyże, kapliczki, figury świętych – czy też dawna sztuka kościelna. Kolekcję można oglądać w drewnianym młynie z Wierzenicy – jednym z zabudowań muzealnych.