
A.M.Wyrwa
Cena: 15zł
Dziekanowice- Lednica 2014, (str. 153, format A5, oprawa miękka, obwoluta)
W książce zawarte są pisane i materialne ślady pamięci odnoszące się do miejsca, które w pamięci historycznej od wczesnego średniowiecza było określane nazwą Gdecz/Giecz. Giecz (gm. Dominowo, pow. średzki, woj. wielkopolskie) jest dziś niewielką wsią położoną w centralnej części Wielkopolski, nad rzeką Maskawą.
Choć czas przez wieki zmieniał jej dawny obraz, Gieczanie codziennie mają możność spoglądania w przeszłość, patrząc na stare Grodziszczko czy wzniesiony z kamienia kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Specyficznym łącznikiem pokoleń jest znajdujący się w niewielkiej dzwonnicy przy kościele na Grodziszczku dzwon, będący następcą tego, którego rozbite szczątki tu znaleziono.
W niniejszej książce staramy się ukazać przeszłość przez pryzmat wybranych zachowanych zapisów historycznych, śladów zgromadzonych w archiwum ziemi i badań pokoleń uczonych, szczególnie tych dziewiętnastowiecznych, którzy na nowo pobudzili wielu do refleksji nad giecką przeszłością. Przez chronologiczny układ tej prezentacji każdy czytelnik z łatwością będzie mógł śledzić następujące po sobie dynamiczne zmiany poglądów i stałe poszerzanie wiedzy odnośnie do gieckiej rezydencji pierwszych Piastów od XIX wieku aż do dziś.
nakład wyczerpany