wtorek 30 październik 2018

Dziady w Gieczu

W sobotę 10 listopada o godzinie 17.00 zapraszamy do Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu,

gdzie wieczorem, przy blasku pochodni, odbędą się Dziady, czyli rekonstrukcja dawnych słowiańskich obrzędów ku czci zmarłych Przodków. Tradycyjnie w świat pogańskich wierzeń i obrzędów związanych ze śmiercią  wprowadzi widzów inscenizacja pochówku ciałopalnego. Tym razem na stosie spłoną szczątki znamienitego woja, dla którego fatalnie skończyło się polowanie na grubego zwierza. Dla pozyskania przychylności zmarłych Przodków na pobliskich rozstajach zostaną odprawione Dziady.  Na koniec zaś zawitamy do Nawii czyli słowiańskich Zaświatów.

Tak jak w poprzednich latach, obrzęd Dziadów poprowadzi Sławomir Radbor Uta (Słowiański Mit o Stworzeniu Świata), a całą inscenizację uświetni nastrojowa muzyka w wykonaniu zespołu Koło Jana. Zespół ten zagra również krótki koncert na zakończenie naszego spotkania. W rolę średniowiecznych mieszkańców gieckiego grodu wcielą się odtwórcy z grup rekonstrukcyjnych (Białogród – Osada Warowna z X wieku, Krąg Szarego Żurawia, Wielewit oraz Kram Rudych), a także nasi niezrównani wolontariusze – uczniowie Szkoły Podstawowej w Gieczu.

Dla wszystkich, których nie odstrasza listopadowa aura na gieckiej osadzie edukacyjnej przez cały wieczór będzie płonąć ognisko. Wszystkich amatorów pieczonych kiełbasek i innych smakołyków prosimy więc o zaopatrzenie się w prowiant.

Serdecznie zapraszamy

 

 

tekst Patrycja Klimowicz

 

 

Archiwum