środa 23 kwiecień 2014

Liturgia Wigilii Paschalnej

19 kwietnia na Ostrowie Lednickim abp Józef Kowalczyk Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski celebrował Liturgię Wigilii Paschalnej w czasie której zostało ochrzczonych troje dzieci.

Uroczystość ta stanowiła też inaugurację Jubileuszowych Obchodów 1050 - lecia Chrztu Polski. W homilii Prymas nawiązał do historii Ostrowa Lednickiego i rangi tego miejsca w dziejach Polski, mówiąc m.in. ,,To tutaj, zgodnie z tradycją, za panowania księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tutaj zatem…czuje się ducha najodleglejszej historii naszej ojczyzny”. Podkreślił również, że chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I i jego dwór miał znaczenie zarówno religijne, jak i państwowotwórcze. To dzięki niemu jednoczące się państwo Polan włączone zostało do rodziny państw chrześcijańskich, co w dalszej perspektywie umożliwiło Bolesławowi Chrobremu otrzymanie korony królewskiej od papieża. ,,Wtedy też została ustanowiona stolica metropolitalna w Gnieźnie, co zapoczątkowało katolickie struktury kościelne w Polsce, a samo Gniezno stało się pierwsza stolica rozwijającego się państwa polskiego” – przypomniał ks. Prymas.

W tracie liturgii ognia przy lednickich ruinach od paschału w stojącym przy nich zniczu zapalił ,,ogień wiary tysiąclecia”.

Po zakończeniu Wigilii Paschalnej Metropolita Gnieźnieński przewodniczył Procesji Rezurekcyjnej, a następnie przeprawił się łodzią pod Bramę Rybę, gdzie przewiózł ,,ogień wiary tysiąclecia” z Ostrowa Lednickiego - ,,Świętej Wyspy” wprowadzając do przygotowań związanych z Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce w 2016 roku.

 

Uroczystości Wigilii Paschalnej na Ostrowie Lednickim zostały zorganizowane przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Kurię Metropolitarną w Gnieźnie przy współudziale parafii rzymskokatolickiej w Dziekanowicach i OO. Dominikanów z Pól Lednickich.

 

fot. M. Jóźwikowska (Galeria)

Archiwum