niedziela 07 październik 2012

Słowiańscy bogowie w Gieczu

Uczestnicy październikowej „Niedzieli w muzeum” na grodzie w Gieczu mieli okazję przenieść się w odmalowany przez Ignacego Kraszewskiego w powieści ”Stara Baśń” świat wierzeń dawnych Słowian.

W związku z tym na jedno niedzielne popołudnie na teren średniowiecznej osady w Gieczu powrócili starzy słowiańscy bogowie – Perun, Światowid, Swaróg, Dziewanna, Mokosz i Weles, a także krążący między nimi tajemniczy Żmij.

 

Tym razem wyposażeni w zaczarowane amulety uczestnicy spotkania wyruszyli na poszukiwanie różnych składników potrzebnych do przyrządzenia magicznego eliksiru pomyślności. Między innymi w chramie Peruna ciskając gromem można było zdobyć specjalną zaczarowaną wodę, bogini lasów Dziewanna po przyniesieniu w ofierze upolowanego zająca obdarowywała kasztanami, a  bóg Swaróg nagradzał narysowanie mitu o stworzeniu świata  kiściem jarzębiny.

 

W czasie odwiedzania chramów poszczególnych bogów dzieci za sprawą Welesa, pana zaświatów zostały przemienione w myszy i zniknęły. Aby się odczarować i powrócić do ludzkiej postaci musiały zdobyć zaciekle bronioną przez rodziców Wieżę Popiela, w której ukryty był skarb. Po zwycięskim szturmie na Mysią Wieżę, dzieci, aby im się dobrze wiodło zostały pokropione uwarzonym przez Wiedźmę Jaruhę eliksirem pomyślności.

 

W międzyczasie można było nauczyć się dawnych tańców słowiańskich, wykonać u Pani Hani kukiełkę oraz ogrzać się i usmażyć sobie tradycyjną kiełbasę nad ogniskiem.

 

W Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu na Grodziszczku odbędą się jeszcze dwie „Niedziele w muzeum – Dziady (4 listopada) i Gody (2 grudnia).

 

PS. Aktywny udział w przygotowaniach oraz realizacji "Niedziel w nuzeum" biorą uczniowie z Gimnazjum im. mjr H. Sucharskiego w Gieczu, którym organizatorzy serdecznie dziękują za współpracę.

 


  

Edith i Elisabeth zmierzaja na "Niedzielę w muzeum"

 

Się dzieje

 

Uczestnicy otrzymują amulety

 

Kilka słó o Kraszewskim i "Starej Baśni"

 

Tańce słowiańskie na początku

 

Wiedźma Jaruha w akcji

 

Pani Hania i jej kukiełki

 

Trzeba zapoznać się z zadaniami do wykonania

 

Jedno z zadań to narysowanie legendy dla boga Swarożyca

 

Przed obliczem boga Światowdia

 

Dziewanna bogini lasów

 

Perun i perunowe pioruny

 

Krecik

 

Zając dla Dziewanny

 

Tworzenie myszy

 

Mała Mysza

 

Dwie wyrośnięte myszy

 

Opowieść o Myszach i Popielu

 

Mysi szturm na gród

 

Zdobyty Popiel

 

Przygotowanie eliksiru

 

Skropienie eliksirem na szczęście

 

Dobra kiełbasa znad ogniska nie jest zła

 

Generalnie całkiem dobra

Archiwum